4 Հոկտեմբեր 2012 - 12:44 AMT
Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ցանկանում է Հայաստանի գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանից «ստանալ» վարչապետի պաշտոնը, որպեսզի ամրապնդի իր դիրքերը 2018-ի նախագահական ընտրությունների համար: «Քոչարյանը ցանկանում է երաշխիքներ ունենալ, որ 2018-ին իշխանությունը կանցնի իրեն»,- հայտարարել է «Ժառանգություն» ընդդիմադիր կուսակցության գլխավոր քարտուղար Ստեփան Սաֆարյանը Երևանում մամլո ասուլիսում:
Դրա հետ կապված նա նշել է, որ Հայաստանի սահմանադրության համաձայն, ուժեղ և անկախ վարչապետն իսկապես կունենա բավական լայն լիազորություններ:
Սաֆարյանը նաև հավելել է, որ դեռ 2008-ին Քոչարյանը մտադիր է եղել Հայաստանում իրականացնել «ռուսական սցենար»` դառնալ վարչապետ, իսկ հետո կրկին գլխավորել երկիրը: «Բայց 2008-ի մարտի 1-ը և անձնական որակները զարգացումներն այլ ճանապարհով տարան»,- նշել է նա:
Դրա հետ կապված Սաֆարյանը նշել է, որ ընտրություններից հետո Քոչարյանը Սերժ Սարգսյանի առաջ պայման է դրել իրեն վարչապետ նշանակել, սակայն «Սարգսյանը միշտ «ոչի» փոխարեն ասել է «ոչ հիմա»:

Экс-президент Армении Роберт Кочарян хочет добиться от действующего президента Армении Сержа Саргсяна должности премьер-министра, чтобы укрепить свои позиции в борьбе за президентский пост в 2018 году. “Кочарян хочет гарантий, что власть в 2018 перейдет к нему”, – заявил генсекрек оппозиционной партии ‘Наследие” Степан Сафарян на пресс-конференции в Ереване.
В этой связи он заметил, что согласно Конституции Армении, сильный и независимый премьер действительно будет обладать довольно широкими полномочиями.
Сафарян также добавил, что еще в 2008 году Кочарян намеревался осуществить в Армении “российский сценарий” – стать премьером, а затем вновь возглавить страну. “Но 1 марта (2008 года) и личные качества повели развития по другому пути”,- заметил он.
В этой связи Сафарян отметил, что после выборов Кочарян все время ставил перед Сержем Саргсяном требование назначить его премьером, однако “Саргсян всегда вместо “нет”, говорил – не сейчас”.