5 Հոկտեմբեր 2012 - 05:52 AMT
«Հայկական ժամանակ» թերթը գրում է, որ ՀՀ 2013-ի պետական բյուջեի նախագծի բյուջետային ուղերձի մեծագույն մասը copy-paste է արված 2012 թվականի բյուջետային ուղերձից, սա էլ՝ 2011–ի ուղերձից և այլն: Բայց, այնուամենայնիվ, կան որոշ փոփոխություններ: Այդպիսի փոփոխություններից մեկը «արտաքին քաղաքականություն» բաժնում է:
2012 թ–ի բյուջետային ուղերձում որպես ՀՀ արտաքին քաղաքականության գերակայություն նշված էր հետևյալ կետը. «Հայ-թուրքական հարաբերությունների առանց նախապայմանների կարգավորումը»: 2013–ի պետբյուջեի նախագծի ուղերձում այդ դրույթն այլևս բացակայում է: Ինչո՞ւ է հանվել` երեկ կառավարության նիստից հետո ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանից հետաքրքրվել է թերթի թղթակիցը: «Ինչպե՞ս թե հանվել է, չի հանվել»,- զարմացել է փոխնախարարը: Երբ մեր թղթակիցը պնդել է, որ հանվել է, Շավարշ Քոչարյանն էլ պնդել է. որ «անկախ դրանից` հայ-թուրքական հարաբերությունների առանց նախապայմանների կարգավորումը մեր արտաքին քաղաքականության գերակայոթյուներից է»:
Այսպիսով հարցեր են ծագում` եթե առաջնահերթություն է, ապա ինչո՞ւ է հանվել, ո՞վ է hանել և ինչո՞ւ ԱԳ փոխնախարարը տեղյակ չէ դրանից:

5 Октябрь 2012 - 08:58 AMT
Газета “Айкакан жаманак” пишет, что большая часть проекта госбюджета на 2013 год была скопирована методом “copy-paste” с проекта госбюджета на 2012 год, который, в свою очередь, был скопирован с проекта 2011 года и т.д. Тем не менее, есть некоторые изменения. Одно из таких изменений нашло место в разделе “Внешняя политика”.
“В проекте госбюджета на 2012 год приоритетом внешней политики РА был отмечен следующий пункт: “Урегулирование армяно-турецких отношений без предусловий”. В проекте госбюджета на 2013 год этот пункт отсутствует. Корреспондент газеты поинтересовался у заместителя председателя НС РА Шаварша Кочаряна, почему был снят этот пункт. “Как так снят? Он не был снят”,- удивился заместитель председателя. На утверждение журналиста газеты, что пункт все же был снят, Кочарян ответил, что “независимо от этого, регулирование армяно-турецких отношений без предусловий является одним из приоритетов нашей внешней политики”.
Таким образом возникают вопросы: если это приоритетное направление, почему оно не попало в госбюджет, кто его снял, и почему заместитель председателя НС не в курсе этого?”, – пишет газета.