5 Հոկտեմբեր 2012 - 10:00 AMT
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրամանագիր է ստորագրել 2012 թվականի աշնանային զորակոչ անցկացնելու և զորացրում կատարելու մասին: Հրամանագրի համաձայն, որոշվել է 2012 թվականի հոկտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին անցկացնել Հայաստանի Հանրապետության արական սեռի այն քաղաքացիների պարտադիր զինվորական և այլընտրանքային ծառայությունների աշնանային զորակոչը, որոնց 18 տարին լրանում է մինչև զորակոչի օրը, ինչպես նաև այն քաղաքացիների, ովքեր կորցրել են նախկինում ստացած պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետման իրավունքը: Որոշվել է նաև 2012 թվականի հոկտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին զորացրել սահմանված ժամկետում պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած զինծառայողներին:
Հանձնարարվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը` հրամանագրի ուժի մեջ մտնելուց հետո երկշաբաթյա ժամկետում ընդունել հրամանագրի կիրարկումն ապահովող համապատասխան որոշում:

5 Октябрь 2012 - 10:34 AMT
Президент Армении Серж Саргсян 5 октября подписал указ о проведении осеннего призыва 2012 года и демобилизации. Согласно указу, решено в октябре-декабре 2012 года провести осенний призыв на обязательную военную и альтернативную службу тех граждан Республики Армения мужского пола, которым исполняется 18 лет до дня призыва, а также тех граждан, которые потеряли полученное ранее право на отсрочку от призыва на обязательную военную службу. Решено также в октябре-декабре 2012 года демобилизовать военнослужащих, прошедших в установленные сроки обязательную военную службу.
Правительству Республики Армения поручено в двухнедельный срок после вступления указа в силу принять соответствующее постановление, обеспечивающее применение указа.