2012թ.-ի սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ աշխատանք փնտրողների թիվը կազմում է շուրջ 75.2 հազար: Այս ցուցանիշը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի դրությամբ նվազել է 12.1 %-ով: Այս մասին այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց «Զբաղվածության պետական ծառայություն» գործակալության պետ` Սոնա Հարությունյանը:
Սոնա Հարությունյանն ասաց, որ շորունակում է բարձր մնալ գործազուրկ կանանց թիվը, որը կազմում է գործազուրկների թվի 71.7 %-ը կամ 45.8 հազար մարդ: գործազուրկների թվաքանակում 22.6 5-ը երիտասարդներ են իսկ 17.1 %-ը 55 և բարձր տարիք ունեցողներ:
Բանախոսն ասաց, որ օգոստոս ամսվա ընթացքում գործակալություն է ներկայացվել 2759 թափուր աշխատատեղ, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ աճել է 56.1 % -ով : Թափուր աշխատատեղերից 1630-ը բանվորական է, իսկ 1129-ը ծառայողական:

По состоянию на 1 сентября 2012 года в Армении число тех, кто ищет работу, составляет 75,2 тыс человек. Этот показатель по сравнению с прошлым годом снизился на 12,1%. Об этом сегодня, 5 октября во время пресс-конференции сказала руководитель агентства “Государственная служба занятости” Сона Арутюнян.
Сона Арутюнян сказала, что продолжает оставаться высоким число безработных женщин, которое составляет 71,7% или 45,8 тыс человек. 22,65 тыс безработных – представители молодежи, а 17,1% – люди старше 55 лет. Она отметила, что в течение августа в агентство было представлено 2759 вакантных мест, что на 56,1% больше, чем в тот же период прошлого года. Из вакантных мест 1630 – рабочие места, а 1129 – служебные.