5 Հոկտեմբեր 2012 - 11:01 AMT
Իշխող ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը մեկնաբանել է ԲՀԿ պատգամավորների կողմից ԵԽԽՎ-ում կուսակցության անդամ Վարդան Օսկանյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունիզ զրկելու հարցի արծարծումը: «Այդ խնդիրը, դրա ներկայացումը կարող էին կազմակերպել սեփական ժողովրդի Ազգային ժողովում»,- հայտարարել է Սահակյանը խորհրդարանում կայացած ճեպազրույցում:
«Մի ժամանակ գնում էին Տիզբոն (Սասանյան Պարսկաստանի մայրաքաղաք, խմբ.) և հայտարարություններ կատարում, այդ պատճառով էլ կործանեցին երկիրը»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով, այդ հարցի քննարկման ժամանակ ԲՀԿ կողմից խորհրդարանի աշխատանքը բոյկոտելու պատճառով «հիմնական բեռն իր վրա վերցրել է Վարդան Օսկանյանը»:
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը նաև նշել է, որ հազիվ թե ԵԽԽՎ անդամներն այդքան վճռական մտահոգված են ԲՀԿ-ի և Վարդան Օսկանյանի խնդիրներով, որպեսզի գտնեն դրանց լուծումները:
Միաժամանակ, նա հավելել է, որ չի կարծում, թե ԲՀԿ-ն այդ խնդիրն այնպես կառաջադրի, որպեսզի վնաս հասցնի Հայաստանի միջազգային հեղինակությանը:

5 Октябрь 2012 - 10:33 AMT
Глава парламентской фракции правящей Республиканской партии Армении (РПА) Галуст Саакян прокомментировал поднятие депутатами ППА в ПАСЕ проблемы лишения депутатской неприкосновенности члена партии Вардана Осканяна. “Эту проблему, ее представление могли бы организовать в Национальном собрании собственного народа”,- заявил Саакян на брифинге в парламенте.
“Одно время ездили в Тизбон (столица Сасанидской Персии- прим.ред.) и делали заявления, поэтому и погубили страну”,-добавил в этой связи он.
По его словам, из-за бойкота ППА работы парламента во время обсуждения этого вопроса, “основное бремя на себя взял Вардан Осканян”.
Глава фракции РПА также заметил, что вряд ли члены ПАСЕ так решительно озабочены проблемами ППА и Вардана Осканяна, чтобы искать решения проблемы у них.
При этом он добавил, что не считает, что ППА обязательно будет продвигать эту проблему так, чтобы насести ущерб международному авторитету Армении.