5 October 2012 - 10:57 AMT
Մոսկվայի ժամանակակից արվեստի թանգարանում անցնում է Գայանե Խաչատուրյանի ցուցահանդեսը (1942-2009), որը նվիրված է նրա 70-ամյա տարելիցին: Ցուցահանդեսի համադրողներն են Վիտալի Պացյուկաևն ու Վալերի Խանուկաևը: Ցուցահանդեսը կրում է «Հայելային ծաղկավաճառը» խորագիրը:
Բորիս Մեսսերերի մշակած ցուցադրությունը կազմված է մոտ 60 գեղանկարչական աշխատանքներից, շուրջ 50 գծապատկերներից, 3 տեսաֆիլմից: Ցուցահանդեսը ներառում է ցուցանմուշներ Հայաստանի Ազգային պատկերասրահից, Երևանի Սերգեյ Փարաջանովի անվան թանագարանից, Երևանի ժամանակակից արվեստի թանգարանից, Մոսկվայի Գայանե Խաչատուրյանի հիմնադրամից, ինչպես նաև Եվգենի Պրիմակովի, Վլադիմիր Սպիվակովի, Էլդար Ռյազանովի, Վալերի Խանուկաևի մասնավոր հավաքածուներից:
Դեռ սեպտեմբերի 25-ին ՌԴ Գրականագետների կենտրոնական տանը տեղի ունեցավ մեկ գործողությամբ «Գայանե» բալետի ցուցադրությունը, որը Գայանե Խաչատուրյանի միջազգային հիմնադրամի և Europaballett St. Polten- համատեղ նախագիծն էր:

В Московском музее современного искусства открылась персональная выставка Гаянэ Хачатурян (1942-2009), которая приурочена к 70-летию со дня рождения художника (кураторы: Виталий Пацюков, Валерий Ханукаев). Выставка называется “Зеркальная цветочница”, передает halloart.
Экспозиция, оформление которой разработано Борисом Мессерером, представляет около 60 произведений живописи, около 50 графических работ, а также 3 видеофильма. Выставка включает предметы из собраний Национальной картинной галереи Армении (Ереван), Музея Сергея Параджанова (Ереван), Музея современного искусства Еревана, Фонда Гаянэ Хачатурян (Москва), а также частных коллекций – Евгения Примакова, Владимира Спивакова, Эльдара Рязанова, Валерия Ханукаева и других.
Еще 25 сентября в Центральном доме литераторов, состоялся одноактный балет “Гаянэ” – совместный проект международного фонда Гаянэ Хачатурян и Europaballett St. Polten.