8 Հոկտեմբեր 2012 - 07:28 AMT
Հայաստանի նախկին արտգործնախարար, «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վարդան Օսկանյանն այսօր ժամը 12-ին համաձայն հոկտեմբերի 6-ին ստացած ծանուցագրի` «մեղադրանք առաջադրելու և հարցաքննության կանչելու մասին», կներկայանա ԱԱԾ: Օսկանյանի գրասենյակից հայտնում են, որ նա ծանուցագրում նշված ժամը 11-ի փոխարեն, կներկայանա ժամը 12-ին:
Նշենք, որ Ազգային ժողովը բավարարել է ԲՀԿ պատգամավոր Վարդան Օսկանյանին քրեկան գործում որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին դատախազի միջնորդությունը:
Հիշեցնենք, որ ԱԱԾ քննչական վարչությունը հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով եկամուտներն օրինականացնելու հատկանիշներով (փողերի լվացում) քրեական գործ է հարուցել: Գործի շրջանակում քննությունը դիտարկում է այն փաստերը, համաձայն որոնց Հայաստանում հիմնադրված «Հանթսման Բիլդինգ Փրոդաքս» ՍՊԸ-ի 100% բաժնետոմսերը, որը պատկանում է ԱՄՆ-ում գրանցված «Պոլիմեր մաթերիալս» և «Հանթսման Ինթերնեյշընըլ» ձեռնարկություններին, վաճառվել են 2մլն դոլարով, բայց հարկերից խուսափելու նպատակով գործարքը չի ներկայացվել հարկային մարմին, իսկ ամերիկյան կողմի բարեգործական նպատակներով գործածելու համար տրամադրած 1 մլն դոլարը անձնական կարիքների համար է ծախսվել: Բացի այդ, ըստ անցկացված քննության՝ Վարդան Օսկանյանի հիմնադրած «Սիվիլիթաս» հիմնադրամը, խախտելով գործող օրենսդրության պահանջները, չի ներկայացրել 2011թ. հաշվետվությունը:

Бывший глава МИД Армении, депутат от ППА Вардан Осканян сегодня, 8 октября в 12:00 часов, согласно полученной 6 октября повестке о явке “для предъявления обвинения и дачи показаний”, должен явиться в СНБ РА.
В офисе Осканяна сообщают, что вместо отмеченных в повестке 11:00 часов он должен быть в СНБ в 12:00 часов.
Следует отметить, что 2 октября парламент Армении удовлетворил ходатайство генпрокурора о лишении Вардана Осканяна депутатской неприкосновенности для привлечения его в качестве обвиняемого по делу об отмывании денег, возбужденному Службой нацбезопасности Армении.
Напомним также, Служба национальной безопасности при правительстве Армении представила подробности возбужденного против фонда “Сивилитас” уголовного дела по признакам ч. 3 ст. 190 УК РА (“Легализация доходов, полученных незаконным путем: в особо крупных размерах; организованной группой; с использованием должностного положения”).
В рамках данного уголовного дела следствие рассматривает факты того, как 100% акций основанной в РА ООО “Хантсман Билдинг Продакс”, которая принадлежит зарегистрированным в США корпорациям “Полимер Материалс” и “Хантсман Интернейшнл”, были проданы за 2 млн долларов, но при этом с целью избегания налоговых обязательств сделка в результате некорректных договорных формулировок не была представлена налоговому органу, а оставленные американской стороной в Республике Армения исключительно на благотворительные цели 1 135 000 долларов из этой суммы не были направлены на благотворительность и соответственно использованы; а также факт того, как эта сумма была переведена на счет, открытый от имени основателя и председателя фонда “Сивилитас” Вардана Осканяна, и незаконно, в личных целях была израсходована часть суммы.