8 Հոկտեմբեր 2012 - 07:51 AMT
ԱԳ նախկին նախարար, ԲՀԿ պատգամավոր Վարդան Օսկանյանը ֆայսբուքի իր էջում անդրադարձել է այսօրվա ԱԱԾ կատարելիք իր այցին: Պատգամավորի գրառումում մասնավորապես ասվում է.
«Այսօր ժամը 12-ին հրավիրված եմ ԱԱԾ, որտեղ ինձ մեղադրանք են ներկայացնելու փողերի յուրացման և փողերի լվացման հատկանիշներով:
Այսօր ոչ միայն ժողովուրդը չի հավատում, որ Օսկանյանը փող է լվացել կամ յուրացրել, այլև թե՛ գործ հարուցողները, թե՛ դրա պատվիրատուները, թե՛ գործի հետաքննությունն իրականացնողները և թե՛ դատախազի միջնորդագրին հավանություն տվողները: Բոլորն էլ գիտեն, որ այս ամենը աբսուրդ է:
Ես ԱԱԾ գնում եմ միմիայն այն պատճառով, որ օրենքն է պահանջում, և շարունակելու եմ օգտվել իմ սահմանադրական իրավունքից և ցուցմունք չեմ տալու:
Շնորհակալ եմ այս օրերին բոլոր ինձ աջակցություն ցուցաբերողներին»:
Հոկտեմբերի 2-ին ՀՀ Ազգային ժողովը բավարարեց սեպտեմբերի 27-ին` ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի ներկայացրած միջնորդությունը` ԲՀԿ խմբակցության անդամ, ՀՀ ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու մասին:

Бывший глава МИД Армении, депутат от ППА Вардан Осканян в своей странице в социальной сети Facebook затронул тему его сегодняшней явки в СНБ РА. В записи депутата, в частности, говорится:
“Сегодня в 12:00 часов я в приглашен в СНБ, где мне должны предъявить обвинение в отмывании и присвоении денег.
Сегодня не только народ не верит, что Вардан Осканян отмывал и присваивал деньги, но и те, кто возбудил уголовное дело, и их заказчики, и те, кто ведет следствие, и те, кто удовлетворил ходатайство прокурора. Все они знают, что это полный абсурд.
Я иду в СНБ только потому, что того требует закон, но я не собираюсь давать показания.
Я благодарен всем тем, кто поддерживал меня”.
2 октября парламент Армении удовлетворил ходатайство генпрокурора о лишении Вардана Осканяна депутатской неприкосновенности для привлечения его в качестве обвиняемого по делу об отмывании денег, возбужденному Службой нацбезопасности Армении.