Հայաստանի խորհրդարանի միջազգային հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը լիովին հավանական է համարում Թուրքիայի կողմից Սիրիայի դեմ ռազմական գործողություններ սկսելը` հաշվի առնելով ներկա իրավիճակը և դրա հնարավոր զարգացումները: Նրա կարծիքով, Սիրիայի նկատմամբ Թուրքիայի գործողությունները պայմանավորված են «քրդական գործոնի» դեմ նրա պայքարով:
Միաժամանակ, նա մտավախություն է հայտնել, որ Թուրքիայի գործողությունները կարող են հանգեցնել Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի սրման և հարևան երկրների վրա հակամարտության հնարավոր տարածման:
Զաքարյանը նաև հավելել է, որ չի կարծում, թե Իրանը կգնա սիրիական հակամարտությունում բացահայտ միջամտության Սիրիայի դեմ Թուրքիայի կողմից ռազմական գործողություններ սկսելու դեպքում:

8 Октябрь 2012 - 09:00 AMT
Председатель постоянной комиссии парламента Армении по международным отношениям Артак Закарян считает вполне вероятным начало Турцией военных действий против Сирии, учитывая нынешнюю ситуацию и ее возможные развития. По его мнению, действия Турции в отношении Сирии обусловлены ее борьбой с “курдским фактором”.
При этом он выразил опасение, что действия Турции могут привести к еще большему обострению ситуации на Ближнем Востоке и возможному распространению конфликта на соседние страны.
Закарян также добавил, что не считает, что Иран пойдет на открытое вмешательство в сирийский конфликт в случае начала Турцией военных действий против Сирии.