8 Հոկտեմբեր 2012 - 09:36 AMT
Վաղը Երևանի Նար Դոսի անվան դպրոցում տեղի կունենա սիրիական կրթական ծրագրով (արաբերենով) «Կիլիկեան» դպրոցի բացումը: Դպրոցի ստեղծումը նախաձեռնել է «Կիլիկիա» բարեսիրական կազմակերպությունը` Հայաստանում հաստատված սիրահայերի ընտանիքների համար, որպեսզի երեխաների կրթական գործընթացը չընդհատվի:
Այդ նպատակով, հուլիսին, ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ և աշխատակիցների ուժերով ստեղծվեց աշխատանքային-կրթական հանձնախումբ, որի մեջ մտան սիրիահայ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, կրթական գործի պատասխանատուներ, մանկավարժներ: ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը համակարգեց սիրիական կրթական ծրագրով դպրոցի ստեղծման գործնընթացը՝ ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության, Երևանի քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության աջակցությամբ, նախաձեռնող կազմակերպության հետ համատեղ: Կայացան բազմաթիվ աշխատանքային խորհրդակցություններ ՀՀ սփյուռքի, կրթության և գիտության նախարարների մոտ, որի արդյունքում, օգոստոս-սեպտեմբերին աշխատանքներ տարվեցին Հայաստանում, մասնավորապես, Երևանում գտնվող սիրիահայ երեխաների, ուսուցիչների հաշվառման, դասարանների համալրման, Սիրիայից 1-9-րդ դասարաններում դասավանդվող առարկաներին համապատասխան դասագրքերից 1-ական օրինակների ձեռքբերման և բազմացման, դպրոցի ընտրության, դասարանները դպրոցական կահույքով և պարագաներով ապահովելու, ուսումնական գործընթացին առնչվող այլ խնդիրների լուծման ուղղությամբ:

8 Октябрь 2012 - 10:42 AMT
Завтра в ереванской школе им. Нар-Доса состоится открытие школы “Киликия” по сирийской программе (на арабском). Инициатором создания школы явилась благотворительная организация “Киликия”.
С этой целью в июле, по инициативе Министерства диаспоры РА и силами его сотрудников, была создана рабочая образовательная группа, в которую вошли представители сирийско-армянских организаций, ответственные в деле образования педагоги.
Министерство диаспоры РА при содействии Министерства образования и науки РА, Управления по общему образованию мэрии Еревана совместно с инициатором скоординировало процесс создания школы по сирийской образовательной системе. Состоялись многочисленные рабочие совещания у министров диаспоры и образования и науки РА, в результате которых в августе-сентябре в Армении были проведены работы по учету детей, учителей, приехавших из Сирии, комплектованию классов, приобретению и тиражированию сирийских учебников 1-9 классов, выбору школы, соответствующему оборудованию и оснащению школы, а также в направлении решения других проблем, связанных с учебным процессом.