8 Հոկտեմբեր 2012 - 11:29 AMT
Նախկին դեսպան Արման Նավասարդյանը սխալ է համարում հայ հասարակության արձագանքը Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման նկատմամբ, որը Հունգարիայի գործող կառավարության մեղքը բարդում է հունգարական պետության և ժողովրդի վրա: «Ես համարում եմ, որ դա սխալ է և չի օգնի գործին»,- Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է նա:
«Կառավարությունը գալիս և գնում է, իսկ ժողովուրդը մնում է»,- հավելել է Նավասարդյանը` հիշեցնելով հայ և հունգար ժողովուրդների միջև բազմադարյա հարաբերությունների մասին:
Նա նաև նշել է, որ «դեռ հարց է, թե ով ում է խաբել` Հունգարիան Հայաստանին, թե Ադրբեջանը` Հունգարիային»: «Այդ իրավիճակում ես կարծում եմ ավելի ճիշտ կլիներ ոչ ստանդարտ մոտեցում ցուցաբերել և գնալ Հունգարիայի հետ մերձեցման տարբեր միջոցներով և ձևերով և միասին հանդես գալ Ադրբեջանի դեմ: Կարծում եմ, որ դա ավելի ճիշտ կլինի»,- հավելել է Նավասարդյանը:

Экс-посол Арман Навасардян считает неправильным реакцию армянского общества на экстрадицию Рамиля Сафарова, которое вину действующего правительства Венгрии возлагает на венгерское государство и народ. “Я считает это неправильно и не поможет делу”,-заявил он на пресс-конференции в Ереване.
“Правительство приходят и уходят, а народ остается”,- добавил Навасардян, напомнив о многовековых отношениях между армянским и венгерским народами.
Экс-посол также заметил, что “еще вопрос, кто кого обманул – Венгрия Армению, или Азербайджан Венгрию”. “В этой ситуации я думаю было бы более правильно проявить нестандартный подход и пойти на сближение с Венгрией, разными способами и формами, и вместе выступить против Азербайджана. Думаю это было бы более правильн”,-добавил Навасардян.