Վարդան Օսկանյանի գործը մեծ քաղաքական սխալ է, որը կարող է բացասաբար անդրադառալ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության վրա` հաշվի առնելով ողջ աշխարհի դիվանագետների ուժեղ կորպորատիվ համերաշխութունը, կարծում է նախկին դեսպան Արման Նավասարդյանը: «Մենք` հայերս, խնդիրներ ստեղծելու, հետո հերոսաբար դրանք լուծելու մեծ վարպետներ ենք, դա հավանաբար էթնոգենետիկ գիծ է»,- հայտարարել է նա Երևանում մամլո ասուլիսում:
«Դիվանագետները մի քիչ սնափառ և ինքնահավան մարդիկ են, և դիվանագետների հիմնական մասը համարում է իրեն համաշխարհային մասշտաբներով էլիտար ընտանիքի մաս: Բոլոր դիվանագետները գիտեն միմյանց, և ես չգիտեմ մասնագիտություն, որտեղ կորպորատիվ զգացմունքներն ավելի ուժեղ լինեին, քան դիվանագետների մոտ»,- նշել է նախկին դեսպանը:
Նավասարդյանը նշել է, որ նույնիսկ «սառը պատերազմի» տարիներին իրար դեմ պայքարող ճամբարների դիվանագետները միմյանց նկատմամբ բարյացակամ վերաբերմունք են ունեցել:
Միաժամանակ, նախկին դեսպանը հավելել է, որ չի ցանկանում խոսել այն մասին, թե այս գործում ճիշտ է, թե սխալ Օսկանյանը, այլ ընդամենը նշել է, որ այդ գործում տեսնում է քաղաքական ենթատեքստ:

Дело Вардана Осканяна является большой политической ошибкой, которая может негативно отразиться на внешней политике Армении, учитывая сильную корпоративную солидарность дипломатов всего мира, считает экс-посол Арман Навасардян. “Мы армяне большие мастера, это наверное этногенетическая черта, создавать проблемы, а затем геройски их решать и преодолевать”,- заявил он на пресс-конференции в Ереване.
“Дипломаты немножко тщеславные и самодовольные люди, в основном, и основная часть дипломатов считает себя частью элитарной семьи в мировых масштабах. Все дипломаты друг друга знают, и я не знаю специальности, где корпоративные чувства были бы сильнее, чем у дипломатов”,-отметил эск-посол
Навасардян отметил, что даже в годы “холодной войны” дипломаты противоборствующих лагерей имели доброжелательные отношения к друг другу.
При этом экс-посол добавил, что не хочет говорить о том, прав или неправ в этом деле Вардан Осканян, лишь заметил, что видит в этом деле политический подтекст.