8 Հոկտեմբեր 2012 - 12:44 AMT
Նախկին դեսպան Արման Նավասարդյանը մեկնաբանել է աշխարհահռչակ շանսոնյե և Շվեյցարիայում Հայաստանի դեսպան Շառլ Ազնավուրի հարցազրույցը, որում նա իր անհամաձայնությունն է հայտնել Հայաստանի արտաքին և ներքին քաղաքականության հետ, մասնավորապես Թուրքիայի հետ հարաբերությունների հարցում:
Նրա կարծիքով, հայկական իշխանությունների սխալը նրանում է, որ նրանք Ազնավուրին դեսպան են նշանակել: «Ես կարծում եմ, որ Շառլին վատություն են արել, և դա եղել է մեր արտաքին քաղաքականության հերթական անհաջողությունը, մարդուն նշանակել գործի, որին նա չպետք է նշանակվի»,- Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է նա:
Նախկին դեսպանը քննադատության է ենթարկել ԱԳՆ ղեկավարի տեղակալի խոսքերն այս հարցի մասին, ով հայտարարել է, որ Ազնավուրին կարելի է այդպես խոսել: «Շառլին մի կողմ թողեք: Եթե դուք նրան դեսպան եք նշանակել, ուրեմն մոռացեք, որ նա երգիչ է կամ պոետ: Նա առաջին հերթին ոլորտի զինվոր է, որը պետք է 100 տոկոսով լոյալ լինի իր նախագահի և իր երկրի քաղաքական ընթացքի հանդեպ: Եթե Սերժ Սարգսյանն ասում է, որ դա այդպես է, իսկ Ազնավուրը` ոչ, նշանակում է, որ նա արդեն դեսպան չէ»: Նրա խոսքով, եթե ցանկանում ես նման հայտարարություններ կատարել, պետք է հեռանաս դեսպանի պաշտոնից և ազատ արտահայտես սեփական կարծիքը:
Միաժամանակ, Նավասարդյանը հավելել է, որ համաձայն է Ազնավուրի կարծիքի հետ, և «ես որպես մեծ պացիֆիստ կողմ եմ, որպեսզի զարգացնենք մեր հարևանների հետ հարաբերությունները»:

8 Октябрь 2012 - 12:19 AMT
Экс-посол Арман Навасардян прокомментировал интервью известного шансонье и посла Армении в Швейцарии Шарля Азнавура, в котором он выразил свое несогласие с внешней и внутренней политикой Армении, в частности в вопросе отношений с Турцией.
По его мнению, ошибка армянских властей заключается в том, что они назначили Азнавура послом. “Я считаю, что Шарлю было сделано зло, и это была очередная неудача нашей внешней политики, назначение человека на должность, на которую он не должен был быть назначен”, – заявил он на пресс-конференции в Ереване.
Экс-посол подверг критике и слова замглавы МИД по этому вопросу, заявившего, что Шарлю Азнавуру позволено так говорить: “Оставьте Шарля в стороне. Если вы назначили его послом, значит забудьте, что он певец или поэт. Он в первую очередь солдат сферы, который должна быть 100% лояльным к своему президенту и политической линии своей страны. Если Серж Саргсян говорит что это так, а Шарль Азнавур – не так, значит он уже не посол".
По его словам, если хочешь делать такие заявления, значит необходимо уйти с должности посла и свободно выражать свое мнение.
При этом Навасардян добавил, что согласен с мнением Азнавура, и “как большой пацифист, я за то, чтобы всячески развивать отношения с нашими соседями”.