9 Հոկտեմբեր 2012 - 07:40 AMT
Հոկտեմբերի 8-ին Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում տեղի ունեցավ «100 բանաստեղծություններ. Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներ և ժամանակակից այլ բանաստեղծներ» գրքի շնորհանդեսը: Գրքում ներկայացված են 20-րդ դարի երկրորդ կեսի լեհ բանաստեղծների չափածո ստեղծագործությունները:
«Ես նկատել եմ, որ ցանկացած երկիր անհնար է ճանաչել առանց մշակույթի: Լեհական մշակույթում պոեզիան` դա լեհականության ճանաչման բանալին է: Քանի որ հայերի մեղքը չէ, որ նման թարգմանություն չի եղել, ես որոշեցի գործի անցնել»,- PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հայաստանում Լեհաստանի դեսպան Զդիսլավ Ռաչինսկին:
Նրա խոսքով, լեհերենը անգլերենի տարածումը չունի, և եթե 10 տարիների ընթացքում 2 լեհ բանաստեղծ արժանանում է Նոբելյան մրցանակի, ապա դա որակի նշան է:
Բավական ծավալուն գրքում ընդգրկված են Քշիշտով Կամիլ Բաչինսկու, Յան Տվարդովսկու, Վիսլավա Շիմբորկայի, Չեսլավ Միլոշի, Զբիգնեվ Հերբերտի և լեհ ամենահայտնի գրող Տադեուշ Ռուժևիչի 100 բանաստեղծությունները: Գրքի աջ էջում գրված է բանաստեղծության բնօրինակը, ձախ էջում` հայերեն թարգմանությունը: Բանաստեղծությունները թարգմանել են Շանթ Մկրտչյանը, ով համարվում է ոլորտի ամենահայտնի մասնագետը, և Նաիրա Մախչանյանը:

8 октября в Доме-музее Арама Хачатуряна состоялась презентация книги “100 стихотворений: Лауреаты Нобелевской премии и другие современные поэты”. В книге представлены стихотворения польских поэтов второй половины 20-го века.
“Я заметил, что любую страну не возможно узнать без знания культуры. В польской культуре поэзия-это ключ к пониманию польскости. Поскольку это не вина армян, что такого перевода не было, я решил взяться за это дело”, – сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net посол Польши в Армении Здислав Рачинский.
По его словам, польский язык не так распространен, как английский, и если в течение 10 лет два польских поэта удостоились Нобелевской премии, это уже является знаком качества.
В книгу вошли 100 стихотворений Кшиштофа Камила Бачински, Яна Твардовского, Виславы Шимборки, Чеслава Милоша, Збигнева Герберта и самого известного польского писателя Тадеуша Ружевича.
На правой странице книги помещен оригинал, а на левой – армянский перевод. Авторы перевода – Шант Мкртчян и Наира Махчанян.