ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը մեկնաբանել է ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանի հայտարարությունն այն մասին, որ եթե ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը չառաջադրվի 2013թ. նախագահական ընտրություններում, նա պատրաստ է առաջադրել իր թեկնածությունը: Ըստ Շարմազանովի, նրա համար Օսկանյանի հայտարարությունը մասնավոր կարծիք է, իսկ ԲՀԿ պաշտոնական դիրքորոշումն իր համար Գագիկ Ծառուկյանի հայտարարությունն է:
Նա նշել է, որ 2011թ. ՀՀԿ և ՕԵԿ-ի հետ համատեղ գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանի թեկնածությանը 2013թ. ընտրություններում աջակցելու մասին հայտարարությունից հետ Գագիկ Ծառուկյանն այլ պաշտոնական հայտարարություններ այդ հարցի շուրջ չի արել:
Շարմազանովը նշել է, որ ԲՀԿ-ն, ինչպես ցանկացած այլ քաղաքական ուժ, ինքնուրույն է որոշում նախագահական ընտրություններին իր մասնակցության ձևաչափը՝ «հանդես գալ սեփական թեկնածուով, սատարել ընդդիմության կամ իշխանույթան միասնական թեկնածուին, թե չմասնակցել ընտրություններին»:

9 Октябрь 2012 - 08:13 AMT
Для Эдуарда Шармазанова официальной позицией ППА является заявление Гагика Царукяна, а не Вардана Осканяна
Вице-спикер Национального собрания Армении Эдуард Шармазанов прокомментировал заявление экс-главы МИД РА Вардана Осканяна, что в случае, если лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян не выдвинет свою кандидатуру на президентских выборах в феврале 2013 года, то он готов выставить свою. По словам Шармазанова, для него заявление Осканяна является частным мнением, а официальной позиции ППА для него является заявление лидера партии Гагика Царукяна.
Он подчеркнул, что кроме заявления в 2011 году о поддержке вместе с РПА и “Оринац еркир” кандидатуры действующего президента Сержа Саргсяна на выборах 2013 года, Гагик Царукян никаких других официальных заявлений по этому вопросу не делал.
При этом Шармазанов заметил, что ППА, как и любая другая политическая сила, самостоятельно решает формат своего участия в президентских выборах, “выдвинет ли она своего кандидата, поддержит ли единого кандидата от оппозиции или власти, или не примет участия в выборах”.