4 հունգարացի մտավորականներ՝ պատմաբան, քաղաքական վերլուծաբան Զոլտան Բիրոն, Ջոն Ուելսի անվան աստվածաբանական քոլեջի ռեկտոր Գաբոր Իվանյին, լրագրող, հրատարակիչ Գաբոր Դեակը և գրող Ռուդոլֆ Ունգվարին եկել են Հայաստան՝ ներողություն խնդրելու: Այսօր ասուլիսի ժամանակ նրանք հայտարարեցին.
«Մենք չորսս կազմակերպել ենք այս ուղևորությունը, որպեսզի հայտնենք մեր և հունգար ժողովրդի մեծամասնության անհամաձայնությունը և դժգոհությունը մեր իշխանությունների՝ քնած զինվորականին սպանողին արտահանձնելու որոշումանը :
Հունգար ժողովուրդի մեծամասնությունը միանշանակ բացասաբար ընդունեց այդ իրողությունը, բայց Հունգարիայում շատ խնդիրներ կան, և ամեն մեկը չէ, որ ակտիվ ու բարձրաձայն կարտահայտի իր դիրքորոշումը», – ասաց լրագրող, հրատարակիչ Գաբոր Դեակը:
«Եկել ենք մեր ցավն ու ամոթն արտահայտելու», – ասաց աստվածաբանական քոլեջի ռեկտոր Գաբոր Իվանյին, – «Պաշտոնապես Հունգարիան նույնիսկ 1915թ. Ցեղասպանությունը չի ճանաչել : Այն տարիներին մեզ պետք էր Թուրքիայի աջակցությունը :
Թուրքերի հետ սերտ շփումների արդյունքում էլ, երևի, հունգար որոշ պաշտոնյաներ նրանցից որոշ բաներ են սովորել : Իսկ արտահանձնումը թույլ տված վարչապետն ընդհանրապես հրաժարական պետք է տար» :
Երկու տարուց Հունգարիայում ընտրություններ են: Մտավորականները վստահեցրին, որ վարչապետի այս քայլը նրա ու նրա քաղաքական թիմի դեմ են օգտագործելու :
Անդրադառնալով Հայաստանի և հայերի կոշտ արձագանքին՝ դիվանագիտական հարաբերությունները դադարեցնելուն, կազմակերպված բողոքի ցույցերին և դրանց ժամանակ որոշ անհարգալից դրսևումների՝ մտավորականները ասացին, որ իրենք գիտակցում են, որ այդ քայլերն ուղղված են իշխանությունների դեմ :
Մտավորականներն այցելելու են Ծիծեռնակաբեդ և Գուրգեն Մարգարյանի ընտանիքին:
Հ.Գ. Ասուլիսի ժամանակ էլ բողոքի փոքրիկ «ցույց» եղավ : Տարեց մի մարդ, մի քանի րոպեով ընդհատեց ասուլիսը, բավական կոպիտ արտահայտվեց Հունգարիայի և Ադրբեջանի կառավարությունների հասցեին ու հեռացավ: Հունգարացիները լուռ լսեցին և ասացին, որ հասկանում են, որ այդ ցասումն ուղղված է ոչ թե հունգար ժողովրդի, այլ իշխանությունների դեմ :

4 представителя венгерской интеллигенции: историк, политический аналитик Золтан Биро, ректор теологического колледжа им. Джона Уэлльса Габор Иванйи, журналист, публицист Габор Деак и писатель Рудольф Унгвари приехали в Армению, чтобы принести извинения по поводу экстрадиции Рамиля Сафарова. 9 октября во время пресс-конференции в Ереване они заявили:
“Мы вчетвером организовали эти поездку, чтобы сообщить о несогласии преобладающей части нашего народа, а также о нашем недовольстве решением властей экстрадировать убийцу спящего военнослужащего. Большинство венгров отрицательно отнеслись к случившемуся, однако в Венгрии есть много проблем, и не каждый в состоянии активно и во весь голос выразить свою позицию”, – сказал Габор Деак.
“Мы приехали, чтобы выразить наше сожаление и стыд”, – отметил Габор Иванйи. “Венгрия официально даже не признала Геноцид армян 1915 года. В те годы нашей стране необходима была поддержка Турции. Видимо, именно в результате тесного сотрудничества с турками некоторые наши высокопоставленные чиновники научились всему этому. А премьер, допустивший экстрадицию, вообще должен был подать в отставку”.
Через два года в Венгрии намечены выборы. Представители венгерской интеллигенции уверяют, что намерены использовать этот шаг премьер-министра Венгрии против него и его политической команды.
Говоря о разрыве дипломатических отношений с Венгрией и жесткой политики Армении в данном вопросе, венгерские гости сказали, что они осознают, что эти меры приняты по отношению к властям, а не к венгерскому народу.