9 Հոկտեմբեր 2012 - 09:58 AMT
Արդեն 30 տարի հայոց ցեղասպանության մասին գրող լրագրող և «Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի գլխավոր խմբագիր Հարութ Սասունյանն այսօր՝ վերջին 45 տարվա մեջ իր 2-րդ ասուլիսի ժամանակ Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը և մասնավորապես Ցեղասպանության ճանաչման գործընթաց գնահատեց առանց մեծ նվաճումների ու մեծ ձախողումների:
«Իմ փոքր բողոքն այն է, որ ինչքան էլ մեր ռեսուրսները սահմանափակ լինեն, կարող էինք ավելին անել: Կարող էինք ժամանակ առ ժամանակ ավելի խիզախ լինել, ստորագրված որոշ փաստաթղթերում մեր շահերն ավելի լավ ներկայացնել», – ասացը Սասունյանը:
Լրագրողը նշեց, որ պետությունն անընդհատ խոսում է Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացին հետամուտ լինելու մասին, բայց ըստ նրա՝ դա քիչ է. «Ճանաչում պահանջելն արդեն ոչ թե օգնում, այլ վնասում է: Թուրքերն էլ ուրախանում են, որ մեր պահանջն այսքանով սահմանափակվում է: Մենք պիտի արդարություն պահանջենք: Նույնիսկ էրդողանը չի կարող ասել, որ դեմ է արդարությանը», – ասաց լրագրողը: Հստակեցնելով «արդարություն» ասվածի ենթատեքստը՝ նշեց, որ այն ենթադրում է թե հողային պահանջ, թե դրամական հատուցում, թե մշակութային ժառանգության պահպանում:
Լրագրողն առաջարկեց նաև մոտ 350 պատգամավորից կազմված սփյուռքի խորհրդարան ստեղծել՝ սփյուռքի գործունեությունը համակարգելու համար:

Журналист и главный редактор газеты “California Courier” Арут Сасунян, вот уже около 30 лет пишущий о Геноциде армян, во время своей второй пресс-конференции заявил, что оценивает внешнюю политику Армении за последние 45 лет и, в частности, процесс признания Геноцида армян, как процесс без особых достижений и провалов.
“Мой небольшой протест заключается в том, что насколько ограниченными бы не были наши ресурсы, мы можем сделать большее. Мы могли бы время от времени быть смелее, лучше представлять наши интересы в подписанных нами документах”, – сказал он.
Журналист отметил, что государство постоянно говорит о том, что следит за процессом признания геноцида, однако этого мало.
“Требование признания уже не помогает нам, а наоборот вредит. Турки радуются, когда мы ограничиваемся требованием признания Геноцида армян. Мы должны требовать справедливости. Даже Эрдоган не может сказать, что он против справедливости”, – сказал Сасунян.
Уточняя подтекст термина “справедливость”, он отметил, что предполагается и требование территорий, и финансовое возмещение, и сохранение культурного наследия.
Журналист также предложил создать парламент диаспоры, состоящий из 350 депутатов для координирования деятельности диаспоры.