9 Հոկտեմբեր 2012 - 10:15 AMT
Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը վստահ է, որ 2013թ. փետրվարին կայանալիք նախագահական ընտրություններում հաղթելու է գործող նախագահ և ՀՀԿ առաջնորդ Սերժ Սարգսյանը: «Հիմնական ֆավորիտը Սերժ Սարգսյանն է, պայքարը գնալու է պատվավոր երկրորդ տեղի համար»,-հայտարարել է նա Երևանում մամլո ասուլիսում:
Շարմազանովը վստահ է, որ ՀՀԿ հաջողությունը սեպտեմբերին կայացած ՏԻՄ ընտրություններում ցույց տվեց, որ իշխող կուսակցությունը շարունակում է մնալ «ամենալուրջ և հեղինակավոր ուժը երկրում»:
Ինչ վերաբերում է Վրաստանի հետ համեմատությանը, որտեղ ընդդիմությունը կարողացավ հաղթել ընտրություններում, ապա Շարմազանովը նշել է, որ «գլխավոր հարցը ոչ թե այն է, թե ով հաղթեց, այլ ինչպես հաղթեց, որ դա արվեց ժողովրդավարական ճանապարհով»: Նա հիշեցրել է, որ ժամանակին Ֆրանկլին Ռուզվելտը 4 անգամ անընդմեջ ընտրվել է ԱՄՆ նախագահ:

9 Октябрь 2012 - 10:05 AMT
Вице-спикер Национального собрания Армении Эдуард Шармазанов уверен в победе действующего президента и лидера Республиканской партии Армении (РПА) на президентских выборах в феврале 2013 года. “Основным фаворитом является Серж Саргсян, и борьба пойдет за почетное второе место”,- заявил он на пресс-конференции в Ереване.
Шармазанов также отметил, что успех РПА на прошедших в сентябре выборах в органы местного самоуправления показал, что правящая партия остается “самой серьезной и рейтинговой силой в стране”.
Что касается сравнений с Грузией, где оппозиция смогла победить на выборах, то Шармазанов ответил, что “главный вопрос не в том, кто победил, а как победил, чтобы это было сделано демократическим путем”. В этой связи он напомнил, что в свое Франклин Рузвельт 4 раза подряд избирался президентом США.