9 Հոկտեմբեր 2012 - 11:20 AMT
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ) Ռամիլ Սաֆարովի գործի քննարկման ժամանակ պատգամավորների մեծ մասը սատարեց Հայաստանի դիրքորոշմանն այդ հարցում: Այդ մասին խորհրդարանում կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը: Ըստ նրա, պատգամավորներն իրենց ելույթներում դատապարտել են այլատյացությունն Ադրբեջանում:
Հարությունյանը մասնավորապես նշել է, որ նույնիսկ հունգարացի պատգամավորները դատապարտեցին կատարված փաստը՝ հայտարարելով, որ Հունգարիայի կառավարությունը կոպիտ սխալ է թույլ տվել այս հարցում:
Դավիթ Հարությունյանը հայտնել է, որ ԵԽԽՎ իրավական հարցերի հանձնաժողովը զեկույց կպատրաստի, այդ թվում հիմք ընդունելով նաև Սաֆարովի գործի քննարկումը, որտեղ մեխանիզմներ կարող են ներկայացվել, որոնք կբացառեն նման դեպքերն ապագայում:
Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե ինչու ԵԽԽՎ-ն ոչ մի հայտարարություն չարեց կամ բանաձև չընդունեց Սաֆարովի գործի վերաբերյալ, ապա Հարությունյանը նշեց, որ ըստ ԵԽԽՎ կանոնակարգի ընթացիկ քննարկումներից հետո նման բանաձևերի ընդունում չի նախատեսվում:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Դավիթ Հարությունյանը նշել է, որ Սաֆարովի հարցով հայտարարություններ են արել ԵԽԽՎ ամենահեղինակավոր կառույցները, այդ թվում նախագահը, քարտուղարն ու մարդու իրավունքների գծով հանձնակատարը:
«Մենք չպետք է ինչ-որ բանի սպասենք՝ Հայաստանը պետք է իր ճանապարհով գնա: Մենք արձագանք էինք պահանջում, մենք այն ստացանք: Մենք իրավական հարց էինք բարձրացնում՝ այժմ այդ հարցը քննարկման փուլում է: Սակայն, մենք չպետք է մեր սպասելիքները կապենք նրա հետ, թե ինչ կասի Եվրոպայի խորհուրդը»,-ասել է նա:

Во время обсуждения дела Рамиля Сафарова в Парламентской ассамблее Совета Европы (ПАСЕ ), большинство депутатов поддержали позицию Армении по этому вопросов. Об этом на брифинге в парламенте сообщил глава армянской делегации в ПАСЕ Давид Арутюнян. По его словам, депутаты осудили в своих выступлениях поощрение ксенофобии в Азербайджане.
Арутюнян в частности отметил, что даже венгерские депутаты осудили случившийся факт, заявив, что правительство Венгрии сделало грубую ошибку в этом вопросе.
Глава армянской делегации сообщил, что комиссия ПАСЕ по правовым вопросам займется разработкой доклада, в том числе и на основании прошедшего обсуждения дела Сафарова, в котором постарается представить механизмы для предотвращения подобных случаев в будущем.
Что касается вопроса, почему ПАСЕ не приняла никаких заявлений или резолюций по делу Сафарова, то Арутюнян отметил, что по регламенту ПАСЕ не предусматривается принятие резолюций после текущих обсуждений. При этом он заметил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net , что заявления по делу Сафарова сделали самые авторитетные структуры ПАСЕ, в том числе председатель, секретарь и комиссар по правам человека.
“Нам не надо ничего ждать – Армения должна идти своим путем. Мы требовали реакцию, мы ее получили. Мы поднимали правовой вопрос – сейчас этот вопрос на этапе обсуждения. Но мы не должны связывать наши надежды с тем, что скажет Совет Европы”,- добавил в этой связи он.