Մենք փորձում ենք ամեն ինչ անել, որպեսզի հայերը Ռուսաստանից վերադառնան Հայաստան: Այդ մասին այսօր մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն` ամփոփելով հայ-ռուսական առաջին գիտազբոսաշրջային արշավի արդյունքները, որն ավարտվել է այսօր: «Հասարակական նշանակության տեսանկյունից այդ արշավը մեծ ուշադրություն է գրավել, քանի որ առաջին անգամ է կազմակերպվել նման ձևաչափով և անդրադարձել է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի: Մեզ չեն բավարարում մեր ժողովուրդների միջև կապերը, դրանք պետք է բազմաբնույթ լինեն, որովհետև մենք դաշնակից երկրներ ենք: Բացի այդ, Ռուսաստանում բնակվող հայերի մեծամասնությունը մինչև հիմա երբեք չեն եղել Հայաստանում, և այդ արշավի արդյունքներն ուղղված են լինելու նաև նրան, որպեսզի նրանք գան հայրենիք»,- հայտարարել է նա, հույս հայտնելով, որ արշավի արդյունքները կօգնեն ժողովուրդներին կապել ավելի սերտ կապերով:
Առաջին հայ-ռուսական գիտազբոսաշրջային արշավը կազմակերպվել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և ՌԴ դեսպանատան հովանու ներքո: Արշավը սկսվել է Երևանում, այնուհետև երթուղին անցել է Գյումրիով, Դիլիջանով, Սևանով, Գորիսով, Կապանով, Մեղրիով, Օշականով և Էջմիածնով: Միջոցառումը կայացել է սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 9-ը:

9 Октябрь 2012 - 11:00 AMT
Мы стараемся делать все, чтобы в армяне из России возвращались в Армению. Об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил посол Российской Федерации в Армении Вячеслав Коваленко, подводя итоги первой армяно-российской научно-туристической экспедиции, которая завершилась сегодня. “С точки зрения общественного значения эта экспедиция привлекла большое внимание, так как была организована впервые в таком формате и касалась большого пласта вопросов, представляющих обоюдный интерес. Нам не хватает связи между нашими народами, они должны быть разнообразными, потому что мы союзнические страны. Кроме того, большое количество армян, которые проживают в России, доселе никогда не были в Армении, и результаты этой экспедиции будут направлены также на то, чтобы привлечь их на родину”,- заявил он, выразив надежду, что результаты экспедиции помогут связать народы еще более тесными узами.
Первая армяно-российская научно-туристическая экспедиция была организована под эгидой Минэкономики РА и посольства РФ. Экспедиция началась в Ереване, затем маршрут прошел через Гюмри, Дилижан, Севан, Горис, Капан, Мегри, Ошакан и Эчмиадзин. Мероприятие состоялось с 30 сентября по 9 октября.