«Մանկական եվրատեսիլ 2012»-ի Հայաստանի ներկայացուցիչ Compass band խմբի պրոդյուսեր Զառա Պետրոսյանը նամակ է գրել ԶԼՄ-ներին, որտեղ խոստովանում է, որ նա է սխալ տվյալներ է հայտնել խմբի ամենակրտսեր անդամի մասին:
«Մանկական եվրատեսիլ 2012»-ի հայաստանյան նախընտրական փուլին մասնակցելու համար Հանրային հեռուստաընկերությանն եմ ներկայացրել Compass band խմբի կատարմամբ Sweetie baby երգի հայտը: Հայտի հետ ներկայացրել եմ Compass band-ի 4 մասնակիցների լուսանկերները և ձայնագրված Sweetie baby երգը` մենակատար Դավիթ Պարոնիկյանի կատարմամբ: Հետագայում, երգի տեսանյութի պատրաստման ժամանակ, որոշեցի ներառել նաև իմ աշակերտ` Միաքայել Վարոսյանի մասնակցությունը, ով որևէ առնչություն Compass band-ի հետ չի ունեցել: Պատրաստված տեսանյութը ինձ բերեց այն մտքի, որ Միքայելին նույնպես կարելի է ներառել Sweetie baby պրոեկտի մեջ` ընդամենը որպես շեյքերահար: Սակայն ինչպես իր բոլոր հարցազրույցներում նշել է հենց Միքայել Վարոսյանը, նա Compass band-ի մասնակից չի հնադիսանում:
Միքայել Վարոսյանին որպես շեյքերահար պրոեկտում ներառելու մասին տեղեկացրել եմ Հ1-ի ղեկավարությանը: Ինձ է զանգահարել Գոհար Գասպարյանը` ճշտելու համար տղայի տարիքը: Վստահ լինելով, որ մի քանի ամսվա տարբերությունը չի կարող խոչընդոտ հանդիսանալ Միքայելի մասնակցության համար (Միաքաելի 10 տարին լրանում է 2013 թվականի հուլիս ամսին)` Գոհար Գասպարյանին վստահեցրել եմ, որ Միքայելը 10 տարեկան է: Բազում միջազգային մրցույթների (28 մրցույթ` Չինաստան, Եգիպտոս, Մալթա, Չեխիա, Բուլղարիա, Մոլդովա, Բելառուս, Ղազախստան, Մակեդոնիա, Ուկրաինա…), որոնք բերել են Հայաստանին հաղթանակներ (ավելի քան 30 մրցանակ` ի դեմս Վարդուհի Վարդանյանի, Անդրեի, Լիանայի, Էմմա Ասատրյանի, Էրիկի, Անի Քրիստիի, Սերգեյ Գրիգորյանի, Արմինե Օվոյանի ), մասնակցության իմ հսկայածավալ փորձը ցույց է տվել, որ տարիքային առումով մի քանի ամսվա տարբերությունը երբեէ չի համարվել մրցութային կանոնների խախտում: Եղել եմ միջազգային ժյուրիի անդամ և պատվավոր հյուր բազում միաջազգային մրցույթներին և այն դեպքերում, երբ մրցույթի կազմակերպիչները գտնել են, որ մասնակիցը արժանի է մասնակցելու մրցույթին, տարիքային մի քանի ամսվա տարբերությունը չի զրկել նրան մասնակցության հնարավորությունից:
Ցանկանում եմ ներողություն խնդրել Հ1-ի ղեկավարությունից և իհարկե առաջին հերթին Գոհար Գասպարյանից` նրանց շփոթության մեջ գցելու համար: Հայտարարում եմ, որ Հ1-ը այս ամենի հետ ոչ մի կապ չունի և ընկել է այս խառնաշփոթի մեջ բացառությամբ իմ պատճառով»:
Անկեղծ լինելով, ուզում եմ ասել, որ չէի ակնկալում հաղթանակ և հույս չունեի, որ կկայացվի արդար որոշում: Մեր հաղթանակը մեծ ուրախություն ու անակնկալ եղավ բոլորիս համար` ստիպելով այսուհետ լինել շատ զգոն, քանի որ ինչպես փորձը ցույց տվեց Հայաստանում հնարավոր է արդար մրցույթի անցկացումը:

9 Октябрь 2012 - 15:00 AMT
Продюсер группы “Compass band” призналась, что недоразумения, связанные с детским “Евровидением”, произошли по ее вине
Продюсер группы “Compass band”, участницы “Детского Евровидения 2012” от Армении Зара Петросян отправила письмо армянским СМИ, в котором призналась, что все недоразумения, связанные с конкурсом, произошли по ее вине. В письме, в частности, говорится:
“Для участия в отборочном туре “Детского Евровидения 2012” в Армении я представила Общественной телекомпании песню “Sweetie baby” в исполнении группы “Compass band”. Вместе с заявкой я представила фотографии 4 участников “Compass band” и записанную песню “Sweetie baby” в исполнении солиста Давида Пароникяна. В дальнейшем, при подготовке видеоматериала песни, я решила включить также участие моего ученика Микаела Варосяна, который не имел никакого отношения к группе “Compass band”.
Подготовленный видеоматериал навел меня на мысль, что Микаела тоже можно включить в проект “Sweetie baby” всего лишь как шейкериста. Однако, как во всех своих интервью отмечал сам Микаел Варосян, он не является участником группы “Compass band”.
О включении Микаела Варосяна в проект в качестве шейкериста я сообщила руководству Общественной телекомпании. Мне позвонила Гоар Гаспарян, чтобы уточнить возраст мальчика. Будучи уверенной, что разница в несколько месяцев не может быть препятствием для участия Микаела (Микаелу исполнится 10 лет в июле 2013 года), я заверила Гоар Гаспарян, что Микаелу 10 лет.
Мой огромный опыт участия в многочисленных международных конкурсах (28 конкурсов в Китае, Египте, на Мальте, в Чехии, Болгарии, Молдове, Беларуси, Казахстане, Македонии, Украине), которые принесли победы Армении (более 30 наград в лице Вартуи Вартанян, Андре, Лианы, Эммы Асатрян, Эрика, Ани Кристи, Сергея Григоряна, Армине Овоян), показал, что возрастная разница в несколько месяцев никогда не считалась нарушением конкурсных правил.
Я была членом международного жюри и почетным гостем на многих международных конкурсах, и, когда организаторы конкурса находили, что участник достоин участия в конкурсе, возрастная разница в несколько месяцев не лишала его возможности участвовать.
Я хочу извиниться перед руководством Общественной телекомпании и, конечно же, в первую очередь, перед Гоар Гаспарян за то, что создала для них путаницу. Я заявляю, что Общественная телекомпания не имеет к этому никакого отношения, и она оказалась замешанной в этой истории исключительно из-за меня.
Будучи искренней, хочу сказать, что я не ожидала победы и не надеялась, что будет принято справедливое решение. Наша победа стала большим сюрпризом и радостью для всех нас, заставив впредь быть бдительными, поскольку, как показал опыт, в Армении возможно справедливое проведение конкурса”.