9 October 2012 - 15:16 AMT
ԼՂՀ կառավարության այսօր կայացած նիստում գործադիրի հավանությանն արժանացավ կառավարության նոր ծրագիրը, որը ներկայացրել է կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Լեւոն Գրիգորյանը:
Լեւոն Գրիգորյանն ընդգծել է, որ կառավարության ջանքերն ուղղված կլինեն, մի կողմից` կայուն տնտեսական աճի ապահովմանը, մյուս կողմից` սոցիալական արդարության հաստատման լայնածավալ ծրագրերի իրականացմանը, տեղեկացնում է կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժինը։
Կառավարությունն առաջարկվող ծրագրի իրականացմամբ 2012-2017 թվականներին նպատակադրում է ապահովել` համախառն ներքին արդյունքի տարեկան 9-11 տոկոս իրական աճ, ներդրումների ծավալի 10-15 տոկոս միջին տարեկան աճ, ներմուծման նկատմամբ արտահանման աճի առաջանցիկ տեմպեր, հինգ հազարից ավելի նոր աշխատատեղերի ստեղծում, նվազագույն աշխատավարձի առնվազն կրկնապատկում, գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի 12-15 տոկոս միջին տարեկան աճ, էլեկտրաէներգիայի արտադրության տարեկան ծավալի ավելի քան երեք անգամ աճ` այն հասցնելով 380-400 մլն կվտ/ժամի, միջին կենսաթոշակի չափի կրկնապատկում:
Իր հերթին վարչապետը նշել է, որ ծրագիրը նախորդի տարմաբանական շարունակությունն է, նպատակ է հետապնդվում զարգացնել անցած տարիների ձեռքբերումները եւապահովել, նախեւառաջ, համախառն ներքին արդյունքի նախատեսվող ցուցանիշը: Վարչապետի խոսքով` հանրապետությունում տնտեսական աճը մեծապես կապահովվի գյուղատնտեսության, հանքարդյունաբերության եւ էներգետիկայի բնագավառների հաշվին: Առանձնահատուկ նշվել է, որ կվերանայվի հարկային քաղաքականությունը հանքարդյունաբերությունում այն նպատակով, որպեսզի Արցախի ընդերքի շահագործումից ավելի շատ մուտքեր ուղղվեն պետական բյուջե: «Տնտեսական աճի համար պատասխանատու ենք բոլորս: Պետք է պարբերաբար հանրությանը հաշվետվություն տալ ծրագրում ներառված յուրաքանչյուր նախադասության համար»,-հայտարարել է Ա. Հարությունյանը:

9 October 2012 - 15:11 AMT
На сегодняшнем заседании правительства исполнительная власть одобрила новую программу правительства, которую представил руководитель администрации Левон Григорян.
Как сообщает отдел Информации и связей с общественностью правительства, Левон Григорян подчеркнул, что усилия правительства будут направлены, с одной стороны, на обеспечение экономического роста, с другой – на осуществление широкомасштабных программ по установлению социальной справедливости.
Осуществление программы правительства обеспечит в 2012-2017 годах рост ВВП на 9-11%, ежегодный рост инвестиций на 10-15%, темпы роста экспорта по сравнению с импортом, создание более 5000 новых рабочих мест, повышение уровня средней заработной платы по меньшей мере вдвое, повышение уровня производства электроэнергии более чем в 3 раза, что составит 380-400 млн кВт/ч и удвоение среднего уровня пенсионных выплат.
В свою очередь премьер-министр НКР Ара Арутюнян отметил, что программа является логическим продолжением прежней, преследует цель развить достижения прошедших лет и обеспечить прежде всего рост показателя ВВП. По словам премьера, экономический рост в республике будет обеспечен за счет сфер сельского хозяйства, горнодобывающей промышленности и энергетики.
Особо было отмечено, что будет пересмотрена налоговая политика в сфере горнодобывающей промышленности с тем, чтобы в государственный бюджет поступало больше средств от эксплуатации недр Арцаха. «За экономический рост в ответе все, Надо периодически отчитываться перед общественностью за каждое сказанное предложение», – заявил А.Арутюнян.