«Չորրորդ ինքնիշխանություն»-ը գրում է. «Ըստ իշխանական շրջանակներում շրջանառվող լուրերի, Սերժ Սարգսյանը՝ իր մերձավորների միջոցով ցանկանում է ձեռք բերել Որոտանի ՀԷԿ-երի համակարգը: Ըստ իշխանական թերթի աղբյուրների, այդ մտադրաթյունը պետք է իրականացվի մինչև 2013-ին կայանալիք նախագահական ընտրությունները՝ մինչև փետրվար: Դեռևս մեկ տարի առաջ տեղեկություններ շրջանառվեցին, որ Որոտանի ՀԷԿ-երը ցանկանում են ձեռք բերել ռուսները: Ըստ այդ լուրերի, Ռուսաստանից Հայաստան ներկրվող ռուսական գազի գինը սահմանի վրա չթանկացննելու պայմանով Ռուսաստանը կամ հավատարմագրային կառավարման սկգբունքով, կամ էլ սեփականության իրավունքով իր ձեռքն էր ցանկանում վերցնել այդ համակարգր: Սակայն, ոուսական կողմին Որոտանր չհասավ, և այժմ այդ համակարգի վրա է Սերժ Սարգսյանի աչքը»:
Թերթը հիշեցնում է նաև, որ այդ համակարգը գտնվում է ՀՀ էներգետիկայի նախարարության բալանսում, այն թողարկում է հանրապետությունում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի 20 տոկոսը, և համակարգում թողարկված 1 կՎտ/ժամ էլեկտրաէներգիայի ինքնարժեքն ամենացածրն է Հայաստանում:

10 Октябрь 2012 - 09:22 AMT
Газета “Чоррорд инкнишханутюн” пишет: “Согласно слухам во властных кругах, Серж Саргсян через своих приближенных хочет приобрести ЗАО “Воротанский каскад ГЭС”.
По данным близко стоящих к власти источников газеты, данное намерение должно быть реализовано до февраля, до предстоящих в 2013 году президентских выборов в Армении. Газета напоминает, что еще год назад была распространена информация о том, что “Воротанский каскад ГЭС” приобрели русские.
По данным слухам, согласно договору о неповышении стоимости тарифа на поставляемый из России в Армению газ, Россия либо по принципу концессионного управления, либо на правах собственника хотела прибрать к рукам этот каскад.
Однако, Воротанский каскад ГЭС не достался российской стороне, и сейчас Серж Саргсян намерен заполучить его. Газета также напоминает, что данный каскад находится под ведомством министерства энергетики РА, он вырабатывает 20% электроэнергии в республике, и себестоимость 1 кВт/час электроэнергии, выработанной каскадом, – самая низкая в Армении.