10 Հոկտեմբեր 2012 - 08:45 AMT
Հայաստանի կառավարությունը հոկտեմբերի 10-ի նիստում հավանություն է տվել անապահով ընտանիքների ուսանողների կրթության համար վճարը 50 տոկոսով փոխհատուցելու մասին նոր կարգին:
Ինչպես նշել է Հայաստանի կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, դա շատ կարևոր սոցիալական նախագիծ է, և 2013-ի սեպտեմբերից ուժի մեջ մտնելուց հետո հնարավորություն կտա առաջին տարին 1000 ուսանողների, իսկ մինչև 2015-ը` 2500 ուսանողների օգտվել այդ համակարգից:
Դրա հետ կապված Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ ընտանիքի ֆինանսական դրությունը չպետք է պատճառ դառնա, որպեսզի երեխաները զրկվեն կրթությունից: «Միջոցառումն ուղղված է հենց դրան, մենք նաև մեզ վրա պարտավորություն ենք վերցրել մասնավոր հատվածի հետ միասին ֆինանսական միջոցներ հատկացնել, գիտական տեսանկյունից դա չափազանց արդի է, և գտնվում է երկրի նախագահի ուշադրության կենտրոնում»,- ասել է նա:

10 Октябрь 2012 - 08:13 AMT
Правительство Армении на заседании 10 октября одобрило новый порядок компенсации оплаты образования студентов из необеспеченных семей от 50% до 100%.
Как подчеркнул министр образования и науки Армении Армен Ашотян, это очень важный соцпроект, и после вступления в силу с сентября 2013 года даст возможность в первый год 1000 студентам, а до 2015 года – 2500 студентам воспользоваться этой системой.
В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян отметил, что финансовое положение семьи не должно стать причиной того, чтобы дети не получили образование. «Мероприятие направленно именно на это, мы также взяли на себя обязательства совместно с частным сектором выделить финсредства, с научной точки зрения это крайне актуально и находится в центре внимания президента страны», – сказал он.