Ս.թ սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ իրավապահ մարմիններին է դիմել Ուզբեկստանի քաղաքացի, ազգությամբ տաջիկ, 1979թ. ծնված Զամիրժոն Օտաժոնովը, որը հայտնել է, թե պատրաստ է 20 հազար ԱՄՆ դոլարի դիմաց պայթյունների տեսքով ահաբեկչական գործողություններ կատարել Ադրբեջանի մայրաքաղաքում: Իր խոսքերը Զ. Օտաժոնովը հիմնավորել է նրանով, թե 2012թ. ընթացքում աշխատել է Բաքու քաղաքի շինարարական կազմակերպություններից մեկում, սակայն տվյալ կազմակերպության տնօրինությունը հրաժարվել է վճարել իրեն կատարված աշխատանքի դիմաց, ինչի պատճառով էլ նրա մոտ ատելություն է առաջացել ադրբեջանցիների հանդեպ: ՀՀ ԱԱԾ Մամուլի կենտրոնից PanARMENIAN.Net-ին հայտնում են, որ ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ վերջինս ՀՀ ԱԱԾ մարմիններին դիմել է Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների ուղղորդմամբ և նրա գործողությունները ոչ այլ ինչ են, քան սադրանք: Ադրբեջանական կողմի այս քայլերը նպատակ են հետապնդել միջազգային տարբեր ատյաններում և ԶԼՄ-ներում իրականացվող հակահայկական քարոզչությունում Հայաստանը ներկայացնել որպես ահաբեկչական գործողություններ կազմակերպող և հովանավորող երկիր:
Ուշագրավ է, որ Զ. Օտաժոնովին Հայաստան ուղարկելը կազմակերպվել է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից մարդասպան Ռամիլկ Սաֆարովին ազատ արձակելու ու հերոսացնելու արդյունքում քաղաքական դժվարին իրավիճակում հայտնվելու ժամանակաշրջանում:
Այսպիսով, Ադրբեջանի համապատասխան մարմինները փորձել են ուղղակիորեն օգտագործել Զ. Օտաժոնովին` միջազգային հանրության շրջանում Ռ. Սաֆարովի շուրջ ստողծված դժգոհության ալիքը մեղմելու նպատակով: Չնայած այն հանգամանքին, որ Հայաստանը բազմիցս հայտարարել և ապացուցել է, որ ահաբեկչական ցանկացած գործողություն անընդունելի և դատապարտելի է, սակայն, այդ ու հանդերձ ադրբեջանական կողմն իր գործած հանցանքները հնարավորինս կոծկելու համար դիմել է նման անհեթեթ արկածախնդրության:

Служба национальной безопасности Армении предотвратила очередную провокацию спецслужб Азербайджана. В частности, 24 сентября в правоохранительные органы Армении обратился гражданин Узбекистана, таджик по национальности Замиржон Отажонов, 1979 г.р., который сообщил, что за 20 тыс. долларов готов совершить теракты, в частности, в виде взрывов, в столице Азербайджана. Свои слова Отажонов обосновал тем, что в течение 2012 год работал в одной из строительных компаний в Баку, однако руководство этой компании отказалось выплатить причитающуюся ему сумму, в результате чего у него возникла ненависть к азербайджанцам.
В результате предпринятых оперативно-розыскных мероприятий было выявлено, что Отажонов обратился в правоохранительные органы Армении по наводке спецслужб Азербайджана и все его действия являются провокацией. Спланированая азербайджанской стороной провокация преследовала цель в международных инстанциях и антиармянских СМИ представить Армению как страну, организующую и покрывающую террористические действия.
Примечательно, что отправка Отажонова в Армению была организована в сложившейся в Азербайджане после помилования убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна – азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова тяжелой ситуации.
Таким образом, соответствующие органы Азербайджана попытались использовать Отажонова, чтобы смягчить негативную реакцию мирового сообщества на помилование Сафарова. Несмотря на то, что Армения неоднократно заявляла и доказывала, что любое проявление терроризма неприемлемо и подлежит осуждению, однако азербайджанская сторона, пытаясь скрыть собственные преступления, пошла на безумную авантюру.