«Արձանագրությունները նույն վիճակում են, ինչ որ 3 տարի առաջ: Կան, չեն մահացել, իրավական ուժը չեն կորցրել: Սա նաև թուրքական կողմի կարծիքն է»,- արձանագրությունների ստորագրման 3 տարին լրանալու առիթով այսօր հրավիրված ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը:
Նա նշեց, որ 3 տարի անց էլ Դաշնակցությունը չի փոխել իր դիրքորոշումը:
«Մենք դեմ էինք դրանց ստորագրմանը, փաստաթղթերի որակին: Անհրաժեշտ է, որ Հայաստանը հետ վերցնի իր ստորագրությունը: Այս դրությամբ մենք ոչ միայն ոչինչ չենք շահում, դեռ Թուրքիան էլ օգուտ է ստանում՝ չտալով ոչինչ, մասնավորապես, հնարավորություն ստացավ դանդաղեցնել Ցեղասպանությսն ճանաչման և հատուցման գործընթացը», – ասաց Կիրո Մանոյանը: Նա վստահեցրեց , որ մինչև նախագահական ընտրություներ այդպիսի բան չի լինի: Նրա խոսքով Հայաստանի իշխանություններին պետք են այդ ստորագրությունները՝ միջազգային հարթակներում լավ գործընկեր ընկալվելու համար:
Կիրո Մանոյանը նաև նախագահի խոսքը հիշեցրեց՝ եթե Թուրքիան խելամիտ ժամկետներում չվավերացնի, Հայաստանը ստորագրությունները հետ կվերցնի:
«Տարածաշրջանի կայունությանը ստորագրությունների հետ վերցնելը չի վնասի: Դա միայն ցույց կտա, որ Հայաստանը, բոլորի նման, իր շահերով է առաջնորդվում»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ 2009-ի հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում կնքվեցին հայ-թուրքական արձանագրությունները: Սակայն դրանք այդպես էլ չեն վավերացվել Հայաստանի և Թուրքիայի խորհրդարանների կողմից:

10 Октябрь 2012 - 13:42 AMT
“Протоколы в том же состоянии, что и три года назад. Они есть, не исчезли, не утратили свою правовую силу. Это мнение и турецкой стороны”, – сказал 10 октября во время пресс-конференции член Бюро АРФ “Дашнакцутюн”, глава ереванского офиса “Ай Дат” Киро Маноян.
Он отметил, что и три года спустя АРФ “Дашнакцутюн” не изменил своей позиции в данном вопросе.
“Мы были против подписания этих протоколов, против качества документов. Необходимо, чтобы Армения отозвала свои подписи. В подобном положении мы ничего не выигрываем, но, мало того, этим пользуется Турция: не давая ничего взамен, она получила возможность приостановить процесс признания Геноцида армян и выплаты компенсации”, – сказал Киро Маноян.
Он заверил, что до президентских выборов ничего подобного не произойдет. По его словам, властям Армении нужны эти подписи для имиджа надежного партнера на международной арене.
Киро Маноян также напомнил слова президента Армении о том, что если Турция в разумные сроки не ратифицирует протоколы, то Армения отзовет свои подписи.
“Отзыв подписей не повредит региональной стабильности. Это только покажет, что Армения, как и все остальные страны, руководствуется своими интересами”, – сказал он.
Напомним, 10 октября 2009 года в Цюрихе были подписаны армяно-турецкие протоколы. Однако они так и не были ратифицированы со стороны парламентов Армении и Турции.