10 Հոկտեմբեր 2012 - 10:32 AMT
Հայաստանում ընթացող ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունները կարևոր իրադարձություն են երկրի ռազմական-քաղաքական կյանքում և բարձրացնում են Հայաստանի Զինված ուժերի պատրաստվածությունը մեծ պատերազմի: «Եթե ցանկանում ես կանխել մեծ պատերազմը, ապա պետք է պատրաստ լինես դրան»,- Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանը:
Նրա խոսքով, հենց այդ նպատակով էլ անցկացվել է ՀՀ ԶՈՒ մոբիլիզացիոն ռեզերվի հավաք: «Ավելի լավ է մոբիլիզացիոն պահեստային ուժեր հավաքագրե խաղաղ ժամանակ, քան ռազմական»,- նշել է նա:
Ջամալյանը նաև նշել է, որ չեն հաստատվել հասարակության մեջ պտտվող այն լուրերը, որ պահեստայինների հավաքը պատերազմի նախապատրաստություն է: Դրա հետ կապված նա նշել է, որ անհրաժեշտ է ավելի լավ տեղեկացնել բնակչությանը, ամրապնդել ՊՆ-հասարակություն կապը, որպեսզի կանխվեն հայ հասարակությանը մանիպուլյացիայի ենթարկելու և խուճապ առաջացնելու փորձերը:

Идущие в Армении стратегические командно-штабные учения являются важным событием в военно-политической жизни страны, и повышают готовность Вооруженных сил Армении к большой войне. “Если хочешь предотвратить большую войну, то должен быть готов к большой войне”,- заявил на пресс-конференции в Ереване военный эксперт Давид Джамалян.
По его словам, именно с этой целью и проводился сбор мобилизационного резерва ВС РА. “Лучше собирать мобилизационный резерв в мирное время, чем в военное”,- заметил он.
Джамалян также отметил, что не подтвердились слухи, что сбор резервистов является подготовкой к войне. В этой связи он отметил, что необходимо лучше информировать население, укрепить связь Минобороны-общество, чтобы предотвратить возможные попытки манипулирования армянским обществом и нагнетания паники.