10 Հոկտեմբեր 2012 - 10:57 AMT
Ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանը չի հավատում, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը կիրականացնեն իրենց սպառնալիքները Ստեփանակերտի օդանավակայանի բացման դեպքում: Նրա կարծիքով, Թուրքիան և Ադրբեջանը հազիվ թե խոսքից անցնեն գործի, և նրանց սպառնալիքները պետք է դիտարկել Հայաստանի վրա հոգեբանական ճնշում գործադրելու հարթությունում:
«Չեմ կարծում, որ Թուրքիան կփակի իր օդային տարածքը (Հայաստանից ինքնաիթռների համար), քանի որ Հայաստանն ունի իր լծակները, և մեր տարածքը նույնպես տարանցիկ է: Դա տարբեր միջազգային կազմակերպությունների և երկրների շահերին սպառնացող քայլ է»,- Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է նա:
Ինչ վերաբերվում է ԼՂՀ թռչող ինքնաթիռները ոչնչացնելու մասին Ադրբեջանի սպառնալիքներին, ապա Ջամալյանը հայտարարել է. «Եթե Ադրբեջանը համոզված լինի, որ կխփի այդ ինքնաթիռը և անպատիժ կմնա, նա դա կանի: Բայց քանի որ մենք համարժեք պատասխան հասցնելու տարբեր հնարավորություններ ունենք, ապա չեմ կարծում, որ նրանք կգնան նման քայլի»:
Նա հավելել է, որ պարտադիր չէ, որ Հայաստաի պատասխանը լինեն Ադրբեջանի քաղավիացիայի դեմ գործողությունները, սակայն դրանք կլինեն ցավոտ և համաչափ Ադրբեջանի գործողություններին:
Միաժամանակ, փորձագետը նշել է, որ Թուրքիայի և Ադրբեջանի արձագանքը Ստեփանակերտում օդանավակայանի հնարավոր բացման վերաբերյալ կանխատեսելի էր: «Թուրք-ադրբեջանական տանդեմը ռազմավարական բնույթ է կրում, և դա հերթական ապացույցն է»:

Военный эксперт Давид Джамалян не верит, что Турция и Азербайджан осуществят свои угрозы в случае открытия аэропорта в Степанакерте. По его мнению, Турция и Азербайджан вряд ли перейдут от слов к делу, и их угрозы следует рассматривать в плоскости психологического давления на Армению.
“Я не думаю, что Турция закроет свое воздушное пространство (для самолетов из Армении), так как Армения также имеет свои рычаги, и наше пространство также является транзитным. И является шагом угрожающим интересам различных международных организаций и стран”,- заявил он на пресс-конференции в Ереване.
Что касается угроз Азербайджана, сбивать самолеты летящие в НКР, то Джамалян заявил: “Если Азербайджан будет уверен, что собьет этот самолет и останется безнаказанным, то он сделает. Но так как в этом случае мы имеем различные возможности нанести равноценный ответ, то не думаю, что они пойдут на такой шаг”.
Он добавил, что ответом Армении не обязательно будут действия против гражданской авиации Азербайджана, однако они будут болезненными и симметричными действиям азербайджанской стороны.
При этом эксперт отметил, что реакция Турции и Азербайджана на возможное открытие аэропорта в Степанакерте была предсказуемой. “Турецко-азербайджанский тандем имеет стратегический характер и это является очередным доказательством”,- заметил он.
Джамалян также призвал известных лиц Армении последовать примеру президента Сержа Саргсяна, пообещавшего полететь первым рейсом.