10 Հոկտեմբեր 2012 - 11:09 AMT
Ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանը չի հավատում, որ մոտ ապագայում պատերազմը Լեռնային Ղարաբաղում կարող է վերսկսվել: «Ադրբեջանը չի կարող այժմ, իր այսօրվա ներուժով, արագ ու հեշտ հաղթանակի հավակնել: Հետևաբար, ես իրական չեմ համարում մեծ պատերազմի սպառնալիքը տեսանելի հեռանկարում»,-հայտարարել է նա Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում:
«Ուրիշ բան, որ Ադրբեջանը պատրաստվում է պատերազմի, և մենք ժողովրդին իրողությունը պետք է ներկայացնենք, իսկ այլ հարց է, արդյոք այդ ջանքերը արդյունք տվել են»,-ասել է նա:
Փորձագետը նաև անդրադարձել է պատերազմի վերսկսման հավանականությանը հայկական կողմը պատասխան գործողությունների դեպքում, եթե Ադրբեջանը ինչ-որ բան ձեռնարկի Ստեփանակերտ թռչող քաղավիացիայի դեմ: Ըստ նրա, նույնիսկ հայկական կողմի ցավոտ պատասխան հարվածների դեպքում, Ադրբեջանը պատերազմ չի սկսի՝ հաշվի առնելով նրա անպատրաստ լինելը լայնածավալ պատերազմին:

Военный эксперт Давид Джамалян не верит в возможность возобновления войны в Нагорном Карабахе в ближайшее время. “Азербайджан не может сейчас, с имеющимся сегодня своим потенциалом, претендовать на быструю и легкую победу. Следовательно я не считаю реальной угрозу большой войны в видимой перспективе”,-заявил он на пресс-конференции в Ереване.
“Одно дело, что Азербайджан готовится к войне, и мы должны показать нашему народу эту реальность, а другой вопрос, дали ли желанные плоды эти усилия”,-добавил Джамалян.
Эксперт также прокомментировал возможность начала войны, в случае ответа армянской стороны на действия Азербайджана против гражданской авиации летящей в Степанакерт. По его мнению, даже в случае болезненных ответных ударов армянских сил, Азербайджан не начнет войну, учитывая его неготовность сейчас к широкомасштабной войне.