Հայաստանի կառավարությունը հոկտեմբերի 10-ի նիստում որոշում է կայացրել շուրջ 350 հազար դոլար հատկացնել Ազգային ինժեներական լաբորատորիայի շինարարության համար Հայաստանի Պետական ճարտարագիտական համալսարանի բազայի վրա:
Ինչպես հաղորդել է Հայաստանի կրթության նախարար Արմեն Աշոտյանը կառավարությունում կայացած ճեպազրույցում, նախագծի ընդհանուր արժեքը կազմում է 6.2 մլն դոլար, որից շուրջ 1.5 մլն կտրամադրի National Instruments ընկերությունը, 650 հազար դոլարը կտրամադրվի համալսարանի արտաբյուջետային միջոցներից, իսկ գումարի մնացած մասը կհատկացնի USAID-ն:
Դրա հետ կապված նախարարը հիշեցրել է, որ անցած շաբաթ այդ գործընթացն արագացնելու հանձնարարություն տրվել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից:
Պլանավորվում է, որ Ազգային ինժեներային լաբորատորիան կգործարկվի 2013-ի հունվար-փետրվարին և կներառի իր մեջ շուրջ 30 լաբորատորիաներ, որոնք հետազոտություններ կանցկացնեն ավելի քան 30 մասնագիտություններով:
Լաբորիատորիան կգտնվի բուհի առաջին 4 հարկերում և կզբաղեցնի շուրջ 2 հազար քառ. մետր տարածք: Լաբորատորիան կկրի միջբուհական և տարածաշրջանային բնույթ:

10 Октябрь 2012 - 11:30 AMT
Правительство РА на заседании 10 октября приняло решение выделить порядка $350 тысяч на строительство Национальной инженерной лаборатории на базе Государственного инженерного университета Армении (ГИУА).
Как сообщил министр образования Армении Армен Ашотян на брифинге в правительстве, общая стоимость проекта составляет в $6,2 млн, из которых порядка $1,5 млн. предоставит компания National Instruments, $650 тысяч будет выделено из внебюджетных средств ГИУА, а остальную часть суммы предоставит USAID.
В связи с этим глава министерша напомнил, что поручение об ускорении данного процесса было дано президентом Армении Сержем Саргсяном на прошлой неделе.
Планируется, что Национальная инженерная лаборатория будет задействована в январе-феврале 2013 года и будет включать в себя около 30 лабораторий, которые будут проводить исследования по более чем 30 специальностям.
Лаборатория будет размещена на первых четырех этажах 10-го корпуса вуза и займет территорию в около 2 тыс. кв.м. Лаборатория будет носить межвузовский и региональный характер.