«Հայկական ժամանակ»-ի աղբյուրները հայտնում են, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցը Հայաստան, թերևս, կկայանա հոկտեմբերի վերջին կամ նոյեմբերի սկզբին:
Պուտինը ՀՀ պետք է գար սեպտեմբերին` մասնակցելու ՀԱՊԿ զորավարժություններին: ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանը, զորավարժություններից մի քանի օր անց, հայտարարեց, որ Պուտինի հայաստանյան այցը դեռ օրակարգում է: Այժմ դիվանագիտական խողովակներով քննարկվում է այցը հոկտեմբերի վերջին` նոյեմբերի սկզբին կազմակերպելու հարցը:
Ըստ թերթի աղբյուրների, ՌԴ նախագահի պատվիրակության կազմում Հայաստան է այցելելու նաև Երևանի նախկին քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը, որն այժմ ոուսաստանյան խոշորագույն բանկերից մեկի՝ Գազպրոմբանկի առաջին փոխնախագահն է:
Հենց այդ այցի ընթացքում էլ Պուտինի հետ քննարկվելու է Կարեն Կարապետյանին վարչապետ նշանակելու հարցը:
Իշխանական աղբյուրները հայտնում են, սակայն, որ վարչապետի փոփոխությունը տեղի կունենա առաջիկա նախագահական ընտրություններից հետո միայն: Հակառակը կարող է լինել միայն «Բարգավաճ Հայաստանի» հետ որոշակի համաձայնության չգալու պարագայում:
Այսինքն, եթե Սերժ Սարգսյանին չհաջողվի հասնել նրան, որ ԲՀԿ-ն հայտարարի իրեն սատարելու մասին, ապա նա ստիպված է լինելու վարչապետ փոխել նախագահական ընտրություններից առաջ: Այդ ժամանակ, սակայն, Կարեն Կարապետյանին պետք է հստակ երաշխիքներ տրվեն, որ նախագահական ընտրություններից հետո նա շարունակելու է պաշտոնավարել վարչապետի պաշտոնում: Կարեն Կարապետյանը, ինչպես արդեն գրել է թերթը, վարչապետի ընդունելի թեկնածու է և´ ՀՀԿ-ի, և´ ԲՀԿ-ի համար:
Երեկ ռուսական լրատվամիջոցները հաղորդել են նաև, որ հետաձգվել է նաև Վլադիմիր Պուտինի այցը Թուրքիա: Նախատեսված էր, որ այցը կայանալու է առաջիկա հոկտեմբերի 14-15-ին, իսկ Անկարայից ՌԴ նախագահը մտադիր էր մեկնել Բաքու: Երեկ տեղի է ունեցել Պուտինի և Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հեռախոսազրույցը, որի ընթացքում, Պուտինի նախաձեռնությամբ, որոշվել է այցը հետաձգել մինչև նոյեմբեր: Սա նշանակում է, որ ՌԴ նախագահը նախընտրել է պահպանել պարիտետը և նոյեմբերին տարածաշրջանային այց կատարել Թուրքիա, Ադրբեջան, Հայաստան:

11 Октябрь 2012 - 07:45 AMT
Источники газеты “Айкакан жаманак” сообщают, что визит президента России Владимира Путина в Армению состоится либо в конце октября, либо в начале ноября.
Путин должен был приехать в Армению в сентябре для участия в военных учениях ОДКБ. Посол России в Армении спустя несколько дней после военных учений заявил, что визит Путина в Армению все еще в повестке. В настоящее время по дипломатическим каналам обсуждается вопрос об организации визита либо в конце октября, либо в начале ноября.
Согласно источникам газеты, в составе делегации президента России в Армению прибудет бывший мэр Еревана Карен Карапетян, который сейчас является первым заместителем председателя одного из крупнейших банков России “Газпромбанка”.
Именно в ходе данного визита с Путиным будет поставлен на обсуждение вопрос о назначении Карена Карапетяна премьер-министром Армении. Источники газеты, близко стоящие к власти сообщают, что смена премьер-министра все же состоится только после предстоящих президентских выборов. Обратное может произойти только, если не будет найден консенсус с ППА. То есть, если Сержу Саргсяну не удастся достичь того, чтобы ППА объявила о своей поддержке ему, то он будет вынужден сменить премьер-министра до президентских выборов. Тогда, однако, Карену Карапетяну должны быть даны конкретные гарантии, что после президентских выборов он продолжит оставаться в должности премьер-министра. Карен Карапетян, как уже писала газета, приемлемый кандидат в премьер-министры как для РПА, так и для ППА. Накануне российские СМИ сообщали, что визит Владимира Путина в Турцию перенесен. Планировалось, что визит будет совершен с 14-15 октября, из Анкары президент России намеревался отправиться в Баку. Как сообщали российские СМИ, вчера состоялась телефонная беседа между Путиным и премьер-министром Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, в ходе которой, по инициативе Путина было решено перенести визит до ноября. Это означает, что президент России предпочел сохранить паритет и совершить в ноябре региональный визит в Турцию, Азербайджан, Армению.