11 Հոկտեմբեր 2012 - 16:35 AMT
Ռուսաստանի հայերի միության և Ռուսաց լեզվի զարգացման հայկական կենտրոնի նախաձեռնությամբ, “Русский мир” (Ռուսաստանի Դաշնություն) հիմնադրամի մասնակի ֆինանսավորմամբ սեպտեմբերի 1-ից դեկտեմբերի 31-ը Հայաստանի հանրակրթական բոլոր դպրոցներում անց է կացվում «Երգը բարեկամության կամուրջ է» ռուսական երգի հանրապետական երկրորդ փառատոնը։
Փառատոնի նպատակն է Հայաստանի դպրոցականներին հաղորդակից դարձնել ռուս ժողովրդի մշակութային և հոգևոր արժեքներին, նպաստել Ռուսաստանի, ռուսական մշակույթի և ռուսաց լեզվի նկատմամբ նրանց հետաքրքրության բարձրացմանը, ինչպես նաև Հայաստանի ռազմավարական գործընկերոջ` Ռուսաստանի նկատմամբ ստեղծված բարենպաստ հասարակական կարծիքի պահպանմանն ու հետագա խորացմանը։
Առաջին փառատոնն անցկացվել է 2010 թվականին, որին մասնակցել են հանրապետության շուրջ 1300 հանրակրթական դպրոցի աշակերտներ, ընդհանուր հաշվով` 400 հազար դպրոցական ընդգրկված է եղել ծրագրում, իսկ մեկ միլիոն մարդ ուղղակի կամ անուղղակի առնչվել է փառատոնին։ Փառատոնի հաջողությամբ էր պայմանավորված նաև այն փաստը, որ մանկավարժների, ծնողների ու աշակերտների առաջարկով ծրագիրը դարձավ ավանդական։
Սեպտեմբերի 1-ից հոկտեմբերի 31-ը հանրակրթական բոլոր դպրոցներում անցկացվում են ռուսական մշակույթի և ռուսաց լեզվի օրեր, որի շրջանակում կազմակերպվում են ռուսական պոեզիայի երեկոներ, գրական-երաժշտական կոմպոզիցիաներ, ռուսաց լեզվի բաց դասեր, լեզվի վարպետության դասեր և ռուսական երգի լավագույն կատարման մրցույթ: Մրցույթի արդյունքներով ձևավորվում է հաղթողների դպրոցական թիմը` մարզային փուլին մասնակցելու համար: Յուրաքանչյուր դպրոցական թիմում կարող է ընդգրկվել հինգ հաղթող` յուրաքանչյուր ժանրում մեկական կատարող: Նոյեմբերի 1-ից – 30-ը Երևանում և մարզկենտրոններում կիրականացվի ծրագրի երկրորդ փուլը։ Այս փուլում կատարողի գնահատման չափանիշ կդիտվի նաև ռուսերեն բառերի ճիշտ արտասանությունը, երգի հեղինակների, երգի ստեղծման պատմության մասին կատարողի իրազեկվածությունը:
Եզրափակիչ փուլը տեղի կունենա Երևանում` դեկտեմբերի 17-ին` Առնո Բաբաջանյանի անվան համերգային դահլիճում, իսկ գալա համերգը տեղի կունենա դեկտեմբերի 20-ին` Արամ Խաչատրյան համերգասրահում:
Փառատոնն իրականացվում է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության, ՀՀ մշակույթի նախարարության, Երևանի քաղաքապետարանի, տեղական ինքնակառավարման մարմինների, Հայաստանի կոմպոզիտորների և երաժշտագետների միության աջակցությամբ։

По инициативе Союза армян России, Армянского Центра развития русского языка, при частичном финансировании фонда Русский мир (РФ) с 1 сентября по 31 декабря во всех общеобразовательных школах Армении проводится второй республиканский фестиваль русской песни “Песня – мост дружбы”.
Целю фестиваля является более активное приобщение учащихся школ Армении к культурным и духовным ценностям русского народа, повышение их интереса к России, русской культуре и русскому языку, тем самым оказание содействия повышению имиджа русского языка и русской культуры в Армении, сохранению и дальнейшему углублению в республике благоприятного общественного мнения о России, как о стратегическом партнере.
Первый фестиваль был проведен в 2010 году. В нем участвовали школьники 1300 школ республики. В общей сложности в фестивальных мероприятиях, прямо или косвенно, приняли участие около 1.200.000 человек.
Об успешном проведении фестиваля свидетельствует тот факт, что именно благодаря просьбам и предложениям родителей, педагогов и школьников фестиваль стал традиционным.
С 1 сентября по 31 октября во всех школах республики проводятся Дни русского языка и русской культуры, в рамках которых в школах организуются вечера русской поэзии, литературно – музыкальные композиции, открытые уроки русского языка, конкурсы на лучшее исполнение русской песни и так далее. По итогам школьных конкурсов будут сформированы школьные команды, в которые могут войти пять участников, то есть по одному победителю по каждому жанру.
С 1 по 30 ноября в областных центрах республики и городе Ереване пройдет второй тур фестиваля. Критерием оценки исполнения песни в этом туре станет чистота произношения песенных слов, а так же информированность исполнителя об авторах песни, эпохе их создания.
Заключительный этап фестиваля состоится 17 декабря в зале государственной филармонии им. Арно Бабаджаняна, а гала концерт лауреатов фестиваля пройдет в концертном зале им. Арама Хачатуряна.
Фестиваль проводится при содействии Министерства науки и образования РА, Министерства культуры РА, мэрии Еревана, органов местного самоуправления, Союза композиторов и музыковедов РА.