12 Հոկտեմբեր 2012 - 09:11 AMT
Բանն այն է, որ Եվրոպայի հայկական միությունների ֆորումի նախագահ Աշոտ Գրիգորյանը այս տարվա հուլիսին Հայոց ցեղասպանության փաստը կասկածի տակ դնելու համար դատի է տվել Սլովակիայում Թուրքիայի դեսպան Գյուլհան Ուլուտեկին:
Վերջինս բերման էր ենթարկվել Սլովակիայի ոստիկանության կողմից և հայտարարել, որ ցեղասպանության դեմ բան չի ասել և չի էլ կարող ասել, ստացվում է, որ նա փաստացիրոն ընդունում է Հայոց ցեղասպանության փաստը:
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Աշոտ Գրիգորյանը` նշելով, որ դատի տալու համար հիմք է ծառայել Սլովակիայում 2009-ից գործող ցեղասպանությունը ժխտելու համար պատիժ նախատեսող օրենքը, որով նախատեսվում է ցեղասպանությունը գիտակացաբար ժխտողներին 5, իսկ անգիտակցաբար ժխտողներին 3 տարվա ազատազրկում:

12 Октябрь 2012 - 10:04 AMT
Посол Турции в Словакии Гюльхан Улутекин фактически признала Геноцид армян. Дело в том, что председатель Форума армянских союзов Европы (ФАСЕ) Ашот Григорян в июле этого года представил генеральному прокурору Словакии уголовное дело против посла Турции в Словакии Гюльхан Улутекин в связи с отрицанием Геноцида армян.
Посол была подвержена приводу Полицией Словакии и заявила, что ничего не сказала против Геноцида армян. Выходит, что, фактически, Гюльхан Улутекин признала Геноцид армян.
Об этом во время встречи с журналистами заявил Ашот Григорян, отметив, что основанием для иска послужил принятый в 2009 году в Словакии закон о криминализации отрицания геноцидов и восхваления преступлений и варварства, а также преступлений фашистского режима.