Հունաստանում պաշտոնական այցով գտնվող Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Միջեկեղեցական հարաբերությունների բաժնի տնօրեն Տ. Հովակիմ եպիսկոպոս Մանուկյանը և Հունահայոց թեմի առաջնորդական տեղապահ Տ. Խորեն աբեղա Առաքելյանը հոկտեմբերի 10-ին այցելել են Հույն Ուղղափառ Եկեղեցու Սինոդ, ուր հանդիպում են ունեցել Սինոդի ընդհանուր քարտուղար Գաբրիել եպիսկոպոսի հետ: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ին տեղեկացնում են Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու եկեղեցիների հարաբերությունների զարգացմանը և փոխգործակցության խորացմանն առնչվող հարցեր, խաղաղության պահպանությանն ուղղված համատեղ գործակցության և հոգևոր-կրթական հաստատությունների սաների փոխանակման ծրագրեր:
Նույն օրը Հովակիմ Սրբազանն ու Հայր Խորենն այցելել են նաև Աթենքի և Համայն Հունաստանի արքեպիսկոպոս Հերոնիմոսին: Սրբազան Հայրը Հերոնիմոս արքեպիսկոպոսին փոխանցեց Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ Կաթողիկոսի եղբայրական ողջույնները: Արքեպիսկոպոսն իր խոսքում նշել է, որ շատ բարձր է գնահատում երկու Եկեղեցիների փոխհարաբերությունները:

Находящийся с официальным визитом в Греции директор отдела по Межцерковным отношениям Первопрестольного Святого Эчмиадзина, епископ Оваким Манукян и местоблюститель главы Греческой епархии ААЦ, иеромонахХорен Аракелян 10 октября провели встречу с секретарем Синода Греческой Православной Церкви, епископом Гавриилом.
Об этом PanARMENIAN.Net сообщают в пресс-службе Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
В ходе встречи обсуждался ряд вопросов, касающихся развития и углубления отношений между двумя Церквями, совместных усилий по сохранению мира и программ по обмену воспитанниками духовно-образовательных заведений.
В тот же день епископ Оваким Манукян и иеромонах Хорен Аракелян навестили архиепископа Афинского и Всея Греции Иеронима. Они передали архиепископу братские приветствия Католикоса Всех Армян Гарегина Второго. В своей речи архиепископ отметил, что очень высоко ценит взаимоотношения между двумя Церквями.