«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության անդամ, ՀՀ ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը իրեն ներկայացված մեղադրանքները համարում է քաղաքական հետապնդում: «Ես այս հետապնդումը քաղաքական եմ համարում երկու պատճառով. նախ՝ այն զուրկ է որևէ իրավական հիմքերից: Խոսքն այստեղ մասնավոր հիմնադրամի մասին է, որը գումար է ստացել մասնավոր անձից: Չկա բողոք ո՛չ դոնորի, ո՛չ էլ հիմնադրամի կողմից, քանի որ, ըստ էության, միջոցները չեն կորել: Երկրորդ՝ կարևոր է տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակագրությունը: Մեղադրանք է առաջադրվում մի գործի առիթով, որը տեղի է ունեցել երկու տարի առաջ: Այսօր Հայաստանում մենք պատրաստվում ենք նախագահական ընտրությունների, և ես մի կուսակցության անդամ եմ, որն ընտրություններին մասնակցելու դեպքում կարող է իշխող կուսակցության լուրջ հակառակորդ դառնալ« հայտարարել է նա գԳերմանական DW ռադիոկայանին:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ի՞նչ է մտադիր նախաձեռնել՝ Օսկանյանն ասել է. «-Ես չեմ պատրաստվում պայքարել իրավական հարթությունում, քանի որ դա անիմաստ եմ համարում: Հարցը քաղաքական դաշտում է, և պայքարը հենց այս մակարդակով է ընթանալու: Իհարկե, այս ամենն ուղղված է ոչ միայն իմ, այլ նաև իմ կուսակցության դեմ, իսկ մեծ հաշվով՝ Հայաստանի ժողովրդավարության դեմ»:
Վարդան Օսկանյանը գտնում է, որ իր դեմ հարուցված գործը չի կարող անդրադառնալ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ապագայի վրա: «Այն որևէ ազդեցություն չի կարող ունենալ: Այս հարցը երբեք չի դառնա սակարկման առարկա: Կուսակցությունը մեծ ազդեցություն ունի Հայաստանում, և անկախ ամեն ինչից՝ «Բարգավաճ Հայաստանը» առանցքային դեր է խաղալու առաջիկա նախագահական ընտրություններում»,-ասել է ԱԳ նախկին նախարարը:
Հոկտեմբերի 8-ին ՀՀ կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայությունն Վարդան Օսկանյանին մեղադրանք է առաջադրել առանձնապես խոշոր չափերի յուրացում կատարելու և հանցավոր ճանապարհով ստացված՝ առանձնապես խոշոր չափերի նույնքան գումարի եկամուտներն օրինականացնելու համար` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Հոկտեմբերի 2-ին ՀՀ Ազգային ժողովը բավարարեց սեպտեմբերի 27-ին` ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի ներկայացրած միջնորդությունը` Վարդան Օսկանյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու մասին:

12 Октябрь 2012 - 14:42 AMT
Член партии «Процветающая Армения», экс-глава МИД РА Вардан Осканян считает предъявленные ему обвинения политическим преследованием. «Я считаю это преследование политическим по двум причинам. Во-первых, оно не имеет никакого правового основания. Здесь идет речь о частном фонде, который получил сумму от частного лица. Нет жалобы ни стороны донора, ни со стороны фонда, поскольку, в частности, деньги никуда не пропали. Во-вторых, важна хронология происходящего. Обвинение предъявляется в связи с делом, которое произошло два года назад. Сегодня в Армении мы готовимся к президентским выборам, и я являюсь членом партии, которая, в случае принятия участия в выборах, может стать серьезным соперником правящей партии”, – заявил Вардан Осканян в интервью Deutsche Welle.
Отвечая на вопрос, что он собирается предпринять, экс-глава МИД Армении заявил, что не собирается бороться на правовом уровне, поскольку считает это бессмысленным. По его словам, вопрос находится на политическом уровне, и борьба будет вестись именно на этом уровне. “Конечно, это все предпринимается не только против меня, но и против моей партии, а по большому счету, – против демократии в Армении”, – сказал он.
При этом Вардан Осканян считает, что возбуждение против него уголовного дела не может иметь какого-либо влияния на будущее партии “Процветающая Армения”. “Этот вопрос никогда не станет предметом торга. Партия имеет большое влияние в Армении, и, несмотря ни на что, "Процветающая Армения" будет играть решающую роль на следующих президентских выборах”, – сказал экс-глава МИД.
8 октября Служба национальной безопасности Армении предъявила Вардану Осканяну обвинение по пункту 1 части 3 статьи 179 УК РА (Присвоение или растрата в особо крупных размерах; наказываются лишением свободы на срок от четырех до восьми лет с конфискацией имущества или без таковой) и пункту 1 части 3 статьи 190 (Легализация доходов, полученных незаконным путем в особо крупных размерах; наказывается лишением свободы на срок от шести до двенадцати лет с конфискацией имущества или без таковой).
2 октября парламент Армении удовлетворил ходатайство генпрокурора о лишении Вардана Осканяна депутатской неприкосновенности для привлечения его в качестве обвиняемого по делу об отмывании денег, возбужденному Службой нацбезопасности Армении.