12 October 2012 - 18:15 AMT
Ռուսական գիտա-քաղաքական «Աշխարհ և քաղաքականություն» ամսագիրը Լեռնային Ղարաբաղը դասել է մոլորակի ամենաթեժ կետերի շարքում:
«…1992-94թթ զինված հակամարտությունն ինքնին կրում էր զանգվածային և արյունահեղ բնույթ: Երկու կողմերից էլ տասնյակ հազարավոր մարդիկ սպանվեցին, տեղի ունեցավ մարդկանց զանգվածային վերաբնակեցում…1994թ Ռուսաստանի մասնակցությամբ հրադադարի կնքումը նախատեսում էր հակամարտության գոտի որևէ միջազգային խաղաղապահական կոնտինգենտի մուտք: Արդյունքում, կողմերի շփման գծում պարբերաբար զինված բախումներ, փոխհրաձգություններ և տարբեր տիպի սադրանքներ են արձանագրվում»,-ընդգծվում է հոդվածում:
Ամսագիրն ընդգծում է, որ կողմերը` նախ և առաջ, Ադրբեջանը, շարունակում են սպառազինության մրցավազքի տեմպի արագացումը` գնելով ժամանակակից զենք և զինամթերք Իսրայելից, Թուրքիայից, ԱՄՆ-ից և մի շարք այլ երկրներից:
«Այս հակամարտությունը ցանկացած պահի կարող է վերաճել դաժան զինված բախման: Քանի որ Ադրբեջանը սահմանակից է Ռուսաստանին, ապա տարածաշրջանում ցանկացած հակամարտություն այս կամ այն կերպ կանդրադառնա Ռուսատանի շահերի վրա: Հայաստանն ու Ադրբեջանը Ռուսաստանի հետ ամենասերտ կապերի մեջ են. երկու պետություններն էլ ԱՊՀ անդամ են, իսկ Հայաստանը նաև ՀԱՊԿ կազմում է: Ղարաբաղյան հնարավոր նոր զինված հակամարտությունում կարող են ներառված լինել նաև Թուրքիան և Իրանը` որպես տարածաշրջանային գերտերություններ»,- ընդգծում է հեղինակը:
Ռուսական ամսագիրն ընդգծում է, որ այսօրվա դրությամբ 2 թեժ կետ կա` Լեռնային Ղարաբաղն ու Սիրիան, որոնք շոշափում են Ռուսաստանի ազգային շահերը:
«Այս և այլ հակամարտությունների շուտափույթ և խաղաղ լուծումից բացի այլընտրանք չունեն և չեն էլ կարող ունենալ: Փորձը ցույց է տալիս, որ այնտեղ, որտեղ միջազգային կազմակերպությունները և համաշխարհային գերտերությունները ձեռնպահ են մնում ակտիվ խաղաղապահական գործողություններից, շուտով ձևավորվում է քաղաքական վակուում, որը լցվում է ծայրահեղականներով, ահաբեկիչներով և կազմակերպված հանցավորությամբ»,-եզրափակել է հոդվածի հեղինակը:

Российский научно-политический журнал «Мир и политика» поставил Нагорный Карабах в ряд самых «горячих точек» планеты.
«…Само вооруженное противостояние в 1992-94 годах носило весьма масштабный и кровопролитный характер. С обеих сторон были убиты десятки тысяч человек, произошло массовое вынужденное переселение людей…
Достигнутое в 1994 году при посредничестве России в столице Киргизии Бишкеке соглашение о прекращении огня не предусматривало ввод в зону конфликта какого-либо международного миротворческого контингента. В результате, на линии соприкосновения сторон периодически отмечаются вооруженные столкновения, перестрелки и различного рода провокации» – отмечено в статье.
Журнал отмечает, что стороны, в первую очередь Азербайджан, продолжают ускоренную гонку вооружений, закупая современное оружие и боевую технику у Израиля, Турции, США и ряда других стран.
«Данный конфликт может в любое время вновь перейти в ожесточенное вооруженное противостояние. Поскольку Азербайджан граничит с Российской Федерацией, то любая новая война в этом регионе, так или иначе, затронет интересы Москвы. Нельзя забывать, что Армения и Азербайджан имеют самые тесные связи с Россией, обе страны являются членами Содружества Независимых Государств (СНГ), а Армения еще и входит в число стран Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). В возможный новый вооруженный конфликт вокруг Нагорного Карабаха также могут быть втянуты и другие региональные державы, такие как Турция и Иран», – подчеркивает автор.
«Мир и политика» отмечает, что на сегодня две «горячие точки» – Нагорный Карабах и Сирия – в большей степени затрагивают национальные интересы России.
«Скорейшему и мирному разрешению этих и других конфликтов нет, и не может быть альтернативы. От способности мирового сообщества оказать помощь терпящим бедствие народам планеты зависит будущее нашей цивилизации. Практика показывает, что там, где международные организации и мировые державы устраняются от активных миротворческих действий, вскоре образуется правовой и политический вакуум, который заполняется экстремистами, террористами всех мастей и организованной преступностью», – заключил автор статьи.