Սիրիայում, հատկապես Հալեպում, կյանքի համար անտանելի պայմաններ են: Մեծ թվով հայեր ուզում են հեռանալ երկրից` այդ թվում դեպի Հայաստան, բայց չեն կարողանում՝ ճամփորդական փաստաթղթեր չունենալու պատճառով: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ին տեղեկացնում են «Հայազն» միությունից:
Ելքի իրավունքով անձնագիր տրամադրող սիրիական իրավասու մարմինները վաղուց չեն գործում: Հայաստանի պաշտոնատարները բազմիցս պնդել են, թե իրավիճակի վատթարացման դեպքում, հայրենակիցների փրկության նպատակով պատրաստ են արտակարգ քայլեր ձեռնարկել: Դրանք մեծամասամբ արդեն ուշացած են և մեր հայրենակիցները թողնված են բախտի քմահաճույքին:
Բազմաթիվ սիրիահայեր ՀՀ քաղաքացու անձնագրի կարիք ունեն: Ձգձգումը կարող է ողբերգական հետևանքներ ունենալ բազմաթիվ ընտանիքների համար:
«Պահանջում ենք հատուկ պայմաններով շտապ ՀՀ քաղաքացու անձնագրեր տրամադրել Սիրիայում գտնվող և այնտեղից հեռանալ ցանկացող հայ ընտանիքներին», – ասված է Հայազն Միության տարածած հայտարարության մեջ:

В Сирии, а особенно в Алеппо, условия проживания населения стали буквально невыносимыми. Огромное число армян пытаются уехать из Сирии, однако соответствующие госорганы, которые должны предоставлять паспорта с правом на выезд, уже давно не действуют.
Об этом PanARMENIAN.Net сообщают в союзе “Айазн”. “Высшие чины Армении не раз отмечали, что в случае ухудшения ситуации с целью спасения своих соотечественников они готовы на чрезвычайные меры. Эти меры в большинстве своем запоздали, и наши соотечественники брошены на произвол судьбы. Многим сирийским армянам необходимы армянские паспорта. Затягивание может привести к трагическим для многих семей последствиям”.
“Мы требуем на особых условиях срочно предоставить паспорта гражданина РА всем находящимся в Сирии армянским семьям, которые желают покинуть страну”, – говорится в заявлении союза “Айазн”.