15 Հոկտեմբեր 2012 - 10:09 AMT
Ռուսական հանրահայտ Տուրեցկու երգչախումբը (ՙՙХор Турецкогоՙՙՙՙ) հոկտեմբերի 15-ին կայանալիք երևանյան համերգում կատարելու է հանրահայտ «Իմ Հայաստան» (Армения моя) երգը: Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար Միխայիլ Տուրեցկին:
Խումբը Երևան է եկել քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հրավերով, երգել «Էրեբունի-Երևան-2794» տոնակատարությունների գալա համերգին, և փակ միջոցառմանը` Մեցցո ակումբում:
Տուրեցկին նշեց, որ կատարում են տարբեր երկրների ստեղծագործություններ, սակայն մշտական երգացանկի մեջ չեն մտցնում:
Երգչախումբը երևանյան հանդիսատեսին կներկայացնի 4 դարաշրջանի երաժշտություն:
Միխայիլը կատակով ասաց, որ իրենց երգացանկում շուրջ 400 երգ կա, և նրանք կարող են կես տարին մեկ գալ Հայաստան և չկրկնվել:
Ինչ վերաբերում է «Армения моя» երգին, ապա բանախոսը պատմեց, որ այդ երգի ստեղծման ակունքներում է կանգնած: «Անատոլի Դնեպրովն ինձ համար հեռախոսով է երգել այդ երգը»,-ասաց նա:
Տուրեցկին նաև ներկայացրեց իր ազգանվան ծագումը, քանի որ շատ խնդիրներ են ծագում դրա շուրջ: Երգչի նախնիները Լեհաստանում հրեական Տուրեց բնակավայրից են:

Известная российская группа “Хор Турецкого” во время ереванского концерта 15 октября исполнит песню Анатолия Днепрова “Армения моя”. Об этом во время пресс-конференции сказал художественный руководитель хора Михаил Турецкий.
Группа приехала в Ереван по приглашению мэра столицы Тарона Маркаряна, чтобы выступить в клубе “Mezzo” в гала-концерте праздничных мероприятий, посвященных дню города.
Турецкий отметил, что они исполняют произведения разных стран, однако они не включаются в основной репертуар хора.
Хор представит ереванской публике музыку четырех эпох. Михаил в шутку сказал, что в их репертуаре более 400 песен, и они могут раз в полгода приезжать в Армению и ни разу не повториться.
Он также сказал, что стоял истоков рождения песни “Армения моя”: “Анатолий Днепров спел эту песню для меня по телефону”.
Михаил Турецкий рассказал о происхождении своей фамилии, поскольку вокруг нее возникает много проблем: предки певца были родом из еврейского селения Турец в Польше.