15 Հոկտեմբեր 2012 - 11:04 AMT
«Եթե Հայաստանը կարող է խաղաղապահ առաքելություն իրականացնել Կոսովոյում, ջոկատ ուղարկել Իրաք մահմեդականներին պաշտպանելու նպատակով, ապա ինչո՞ւ մի այդպիսի առաքելություն էլ չի իրականացնում Սիրիայի հայերին պաշտպանելու համար»,- կարծում է ՌԴ աշխարհաքաղաքական հետազոտությունների ակադեմիայի փոխնախագահ Արայիկ Սարգսյանը:
Ըստ նրա, կարող է լինել 20-25 հոգուց կազմված մի խումբ, որոնք թեկուզ քաղաքացիական հագուստներով կշրջեն Սիրիայի հայաբնակ թաղամասերում և կպաշտպանեն բնակիչներին, քանի որ վերջիններս անգամ ամենապարզ զենքին չեն կարող տիրապետել ինքնապաշտպանության համար:
Փորձագետի կարծիքով՝ Սիրիայի հայ համայնքում պետք է կիրառվեր լոկալ պաշտպանության համակարգ, քանի որ այս դեպքում պետության բանակն ի վիճակի չէ իրականացնել դա: «Ցավոք, սիրիահայերը բավականին անկազմակերպ դրսևորվեցին և չկարողացան կիրառել այս համակարգը»,-ասաց Ա. Սարգսյանը և հավելեց, որ այսօր նրանց հույսը միայն Հայաստանն է:

15 Октябрь 2012 - 12:16 AMT
“Если Армения в состоянии осуществлять миротворческую миссию в Косово, посылать отряд в Ирак с целью защиты мусульманских жителей, то почему бы не осуществить подобную миссию и в Сирии с целью защиты проживающих там армян?”, – сказал заместитель председателя Академии политико-географических исследований РФ Араик Саркисян.
По его мнению, можно набрать группу из 20-25 человек, которые будут дежурить в армянских кварталах и защищать их жителей, поскольку те не в состоянии в целях самозащиты воспользоваться даже самым примитивным оружием.
По мнению эксперта, в армянской общине Сирии необходимо применить локальную систему защиты, поскольку в данной ситуации сирийская армия не может осуществить этого.
“К сожалению, сирийские армяне оказались недостаточно организованными, и не смогли применить эту систему”, – сказал Саркисян, добавив, что сегодня все их надежды – только на Армению.