Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 15-ին ցավակցական նամակ է հղել Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին՝ Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարք Թորգոմ արքեպիսկոպոս Մանուկյանի մահվան կապակցությամբ:
Նամակում ասված է.«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում խոր վշտով ընդունեցինք Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարք Թորգոմ արքեպիսկոպոս Մանուկյանի մահվան բոթը, որը ծանր կորուստ է հայ ժողովրդի, Հայ առաքելական եկեղեցու եւ քրիստոնյա աշխարհի համար:
Ամենապատիվ Թորգոմ արքեպիսկոպոս Մանուկյանը մեծ ավանդ է ունեցել Հայ առաքելական եկեղեցու զորացման, քրիստոնեական հավատքի ամրապնդման, ինչպես նաեւ` միջեկեղեցական հարաբերությունների զարգացման գործում:
Մեծ է նրա ներդրումը նաեւ հայ ժողովրդի ազգային ինքնության պահպանման, Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդման, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը սատարելու եւ Արցախյան հիմնախնդրի արդարացի ներկայացման հարցում: Ընդունեք իմ խորին ու անկեղծ ցավակցությունը: Այս ծանր պահին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովուրդը եւ իշխանությունները Ձեզ հետ միասին կիսում են անդառնալի կորստի ցավն ու վիշտը», հայտնու է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը:

15 октября президент Республики Арцах Бако Саакян направил телеграмму соболезнования Католикосу Всех Армян Гарегину II по случаю кончины Армянского патриарха Иерусалима, архиепископа Торгома Манукяна.
В письме сказано: “В Нагорно-Карабахской Республике с прискорбием восприняли весть о кончине Армянского патриарха Иерусалима, архиепископа Торгома Манукяна. Это тяжелая утрата для армянского народа, Армянской Апостольской церкви и всего христианского мира.
Его святейшество архиепископ Торгом Манукян внес большой вклад в усиление Армянской Апостольской церкви, укрепление христианской веры, а также развитие межцерковных отношений.
Значителен его вклад также в дело сохранения национальной идентичности армянского народа, укрепления связей между Родиной и Диаспорой, содействия международному признанию Геноцида армян и доведение объективной информации об Арцахской проблеме.
Примите мои глубокие и искренние соболезнования. В этот тяжелый час народ и власти Нагорно-Карабахской Республики разделяют с вами боль и горе в связи с невосполнимой утратой».