15 Հոկտեմբեր 2012 - 12:46 AMT
«Չորս տարի առաջ ստեղծված Սփյուռքի նախարարությունը որպես պետական կառույց արդեն կայացել է` կազմակերպչական, գաղափարախոսական, ֆինանսական առումներով», – այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Հրանուշ Հակոբյանը:
Նախարարը նաև նշեց, որ իր ղեկավարած կառույցն ի տարբերություն մյուս կառավարման համակարգերի՝ իր որոշումները չի կարող պարտադրել: Այնպես որ կառույցի կայացմանը նպաստել է նաև սփյուռքի հայկական կառույցների, մյուս պետական, գիտական, համալսարանական կառույցների գործակցության պատրաստակամությունը:
«Եթե համեմատենք 1-ին և 4-րդ տարին, ծրագրերը բազմապատկվել են: Գործակցության աշխարհագրությունն է մեծացել, մեր աշխատանքով զբոսաշրջությանն ենք խթանել, այս տարի այն ավելացել է 30-35 տոկոսով, Համահայկական օրակարգն ենք սահմանել», – նշեց նախարարը:
Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց հատկապես երկքաղաքացիության ինստիտուտի ներդրումը: Սկզբնական շրջանի խնդիրները շտկվեցին, և 1-ին տարվա 1700-ի փոխարեն 2011-2012թթ 14000-15000 հայ անցել է երկքաղաքացիության:
2012թ Սփյուռքի նախարարության գերակա խնդիրներն են «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի անցկացումը և Սփյուռքի ամառային դպրոցի հիմնումը:
2012թ հաշվետու ժամանակահատվածում Սփյուռքի նախարություն է այցելել 2759 քաղաքացի, որից 1228-ին ընդունել է նախարարը:

15 Октябрь 2012 - 13:44 AMT
“Созданное четыре года назад Министерство диаспоры, как отдельная госструктура, уже вполне устоялась и в идеологическом, и финансовом, и организационном плане”, сказала 15 октября во время пресс-конференции министр диаспоры РА Грануш Акопян.
Министр отметила, что руководимая ею структура, в отличие от других систем управления, не может обязать выполнять свои решения. Так что в становлении данной структуры оказала содействие готовность к сотрудничеству армянских структур диаспоры, других государственных, научных, университетских структур.
“Если сравнить 1-ый и 4-ый годы, число программ во много раз увеличилось. Увеличилась география сотрудничества, своей работой мы поощряем развитие туризма, в этом году показатели сферы возросли на 30-35%”, – отметила министр.
Грануш Акопян отметила важность института двойного гражданства. Проблемы начального периода были решены, и вместо 1700 человек в течение первого года, в Армении с 2011 по 2012 года 14 000-15 000 армян перешли на двойное гражданство.