15 October 2012 - 13:39 AMT
Սեպտեմբերի 28-ին Օդեսայում 22-ամյա ադրբեջանցի երիտասարդի կողմից ծեծի ենթարկված 31-ամյա Կարեն Կադեվչյանը վիրահատության է ենթարկվել, որի ընթացքում հեռացրել են նրա փայծախը: Այս մասին նա ասաց PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում, հավելելով, որ վիրահատությանը հաջորդած 4 օրը նրան պահել են վերակենդանացման բաժանմունքում:
«4 օր ռեանիմացիայում եմ պառկաց եղել, 7 օր էլ` պալատում: Հիմա արդեն տանն եմ, բայց էլի պառկած եմ: Գնում եմ պոլիկլինիկա վիրակապերս են փոխում», – ասաց Կադեվչյանը:
Պատմելով պատահածի մասին, երիտասարդն ասաց, որ նա ադրբեջանցուն «ոչ ճանաչում էր, ոչ էլ ինչ-որ կոնֆլիկտ էր հետն ունեցել»:
«Առաջին անգամ էի տեսնում նրան, հիմա դեմքն էլ չեմ հիշի: Իմ համակուրսեցիների հետ կանգնած էի, մոտեցավ, անունս իմացավ, հարցրեց` հա՞յ եմ. ասացի հա, ու ինքն առաջինը սկսեց հրել ինձ», – նշեց երիտասարդը:
Կադեվչյանը նշեց նաև, որ նրանք ադրբեջանցու հետ սովորում են տարբեր համալսարաններում: Հավելեց նաև, որ բողոք է ներկայացրել ոստիկանությանն ու երկու ամիս անց ադրբեջանցուն պետք է դատեն:
Օրերս ադրբեջանական մամուլում տեղեկություն էր տարածվել, որ Օդեսայի ռազմածովային դպրոցում միջադեպ է տեղի ունեցել հայի ու ադրբեջանցու միջև: Ադրբեջանական լրատվականներից մեկի փոխանցմամբ` բախման պատճառ էին դարձել 35-ամյա ՀՀ քաղաքացի Կադեվչյանի «անվայել արտահայտությունները» ադրբեջանցի մարդասպան Սաֆարովի հասցեին: Արդյունքում Կադեվչյանի ու 23-ամյա ադրբեջանցի Ռաշիդ Միրզաևի միջև ծեծկռտուք էր տեղի ունեցել: Հիվանդանոց տեղափոխված Կադեվչյանը դիմել էր ոստիկանություն, Միրզաևը ձերբակալվել է:

22-летний азербайджанец избил 31-летнего Карена Кадевчяна в Одессе 28 сентября. В результате, Кадевчян перенес операцию, была удалена его селезенка. Об этом он сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net, добавив, что 4 дня после операции он провел в отделении реанимации.
“4 дня я лежал в реанимации, еще семь дней – в палате. Сейчас я уже дома, но пока я придерживаюсь постельного режима. Только хожу в поликлинику на перевязку”, – сказал Кадевчян.
Рассказывая о произошедшем инциденте, молодой человек сказал, что он “даже не знал азербайджанца, между ними не было какого-либо конфликта”.
“Я видел его в первый раз, сейчас и лицо его не вспомню. Я стоял со своими однокурсниками, он подошел, узнал мое имя, спросил, не армянин ли я. Когда я сказал, что я армянин, он предложил отойти, а, получив отказ, сильно ударил меня”, – рассказал Карен Кадевчян.
Он также сказал, что они учатся в разных университетах, добавив, что представил жалобу в полицию, и два месяца назад азербайджанец должен был быть осужден.
На днях азербайджанские СМИ распространили информацию о том, что в военно-морской школе Одессы произошел инцидент между армянином и азербайджанцем. По сообщению одного из азербайджанских источников, причиной стычки стали “нецензурные высказывания” Кадевчяна в отношении шехидов и Рамиля Сафарова.
Между не выдержавшим оскорблений Рашидом и армянским офицером произошла драка, в результате которой попавший в больницу гражданин Армении обратился с заявлением в полицию. Мирзаев задержан.