16 October 2012 - 12:48 AMT
Հոկտեմբերի 16-ին Մինսկում ԱՊՀ գործադիր կոմիտեում ընթանում է ԱՊՀ պետությունների մշտական լիազոր ներկայացուցիչների խորհրդի հերթական նիստը:
Ինչպես հաղորդում է գործկոմի մամլո ծառայությունը, մասնակիցները մտադիր են քննարկել սեպտեմբերի 28-ին Յալթայում կայացած ԱՊՀ վարչապետերի խորհրդի նիստի արդյունքները և մշտական ներկայացուցիչների խորհրդի ու գործադիր կոմիտեի խնդիրները` ընդունված փաստաթղթերի իրագործման համար:
Կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստում ընդունվել է 23 փաստաթուղթ: Գրեթե բոլոր փաստաթղթերը ստորագրել են Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Ռուսաստանը և Տաջիկստանը:
Ստորագրված փաստաթղթերից 21-ն ուժի մեջ են մտել ստորագրման պահից, երկուսն ուժի մեջ կմտնեն ԱՊՀ անդամ երկրներում ներպետական ընթացակարգեր անցնելուց հետո:
Ընդունված փաստաթղթերի շարքում են` ԱՊՀ անդամ երկրների համագործակցության ռազմավարությունը տեղեկատվական հասարակության կառուցման և զարգացման գործում և մինչև 2015-ն այն իրագործելու գործողությունների պլանը, 2012-2014թթ. Նորարարական համագործակցության միջպետական ծրագրի իրագործման միջոցառումների համալիրը, «Միր» միջպետական հեռուստառադիոընկերության հիման վրա «Միր 24» տեղեկատվական հեռուստաալիքի հայեցակարգը և այլն:
Ֆինանսական հարցերով ընդունվել են յոթ փաստաթղթեր, կադրային և կազմակերպչական` չորս:
ԱՊՀ կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստում ընդունվել է վարչապետերի հայտարարությունը` կապված ազատ առևտրի գոտու մասին պայմանագրի ուժի մեջ մտնելու հետ:
Մշտական լիազոր ներկայացուցիչները կքննարկեն նաև գերագույն իրավարար, տնտեսական և այլ դատարանների նախագահների խորհրդի գործունեության մասին հարցը, որոնք լուծում են վեճերը տնտեսության ոլորտում:

16 October 2012 - 12:23 AMT
16 октября в Исполнительном комитете СНГ в Минске проходит очередное заседание Совета постоянных полномочных представителей государств – участников Содружества при уставных и других органах СНГ.
Как сообщила пресс-служба Исполкома, первым вопросом участники намерены обсудить итоги состоявшегося 28 сентября в Ялте заседания Совета глав правительств СНГ и задачи совета постпредов и Исполкома по реализации принятых документов.
На заседании Совета глав правительств было принято 23 документа. Практически все документы подписали Армения, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Россия и Таджикистан.
Из принятых документов 21 вступил в силу с момента подписания, два – вступят в силу после проведения в государствах – участниках СНГ соответствующих внутригосударственных процедур.
Среди принятых документов: Стратегия сотрудничества государств — участников СНГ в построении и развитии информационного общества и план действий по ее реализации до 2015 года; Комплекс мероприятий на 2012—2014 годы по реализации Межгосударственной программы инновационного сотрудничества; о концепции информационного телеканала "Мир 24" на базе межгосударственной телерадиокомпании "Мир"; о состоянии конкуренции на рынке услуг продажи продовольственных товаров в розничных торговых сетях в государствах — участниках СНГ; о протоколе о внесении изменений в соглашение о правилах определения страны происхождения товаров в СНГ от 20 ноября 2009 года.
По финансовым вопросам принято семь документов, по кадровым и организационным — четыре.
На заседании Совета глав правительств СНГ было принято заявление глав правительств в связи со вступлением в силу Договора о зоне свободной торговли.
Постоянные полномочные представители рассмотрят также вопрос о деятельности Совета председателей высших арбитражных, хозяйственных, экономических и других судов, разрешающих дела по спорам в сфере экономики.