17 October 2012 - 10:24 AMT
Ադրբեջանի ռազմական դատախազությունը խոստանում է վերադարձնել մահացած զինվորի գլուխը գերեզմանը ցեմենտապատելու դիմաց
Ադրբեջանում չեն դադարում զինծառայողների «ինքնասպանությունների» հետ կապված սկանդալները: Այս տարվա օգոստոսին տեղ գտած պատմությոնը շարունակություն է ստացել, երբ Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության տարածքում զինվորական ծառայություն անցնող զինվոր Իսմայիլ Իբաևն ինքնասպան է եղել` մարտական զենքից կրակելով գլխին: Զինվորի ծնողների խոսքով, նրանց որդին մահացել է ներքին օրգանները հանելու արդյունքում: Զինվորի ծնողների պահանջով, նրանց որդու թաղումից հետո կատարվել է նրա մարմնի արտաշիրմում, գրում է ադրբեջանական «Զերկալո» թերթը: Ինչպես հայտարարել է զինվորի մայր Իրադա Մամեդովան, արտաշիրիմումից հետո փորձագետները վերցրել են Իսմայիլ Իբաևի գլուխը:
Երկրի ռազմական դատախազությունն այդ տեղեկատվությունը կտրականապես հերքել է: Բայց ինչպես հայտարարել է արտաշիրիմման անմիջական մասնակիցներից մեկը` Դատաբժշկական փորձաքննության պաթոլոգիկ կենտրոնի փորձագետ Շահին Վերդիևը, Իբաևի գլուխը տարվել է բժշկական-քրեական փորձաքննություն անցկացնելու համար:
«Վերջերս Նախիջևանի ռազմական դատախազությունից զանգահարել են Իսմայիլի ազգականներին և ասել, որ պատրաստ են վերադարձնել զինվորի գլուխը: Բայց միաժամանակ պահանջել են ցեմենտապատել Իսմայիլի գերեզմանը: Ռազմական դատախազությունից զանգը զայրացրել է զինվորի մորը: Չէ որ վերջերս երկրի ռազմական դատախազ Խանլար Վելիևը հայտարարել էր, որ գործն արդեն հանվել է Նախիջևանի ռազմական դատախազության տնօրինությունից: Իրադա Մամեդովան որոշել է կրկին հանդիպել ռազմական դատախազի հետ, բայց նա հրաժարվել է ընդունել զինվորի մորը»,- հայտարարել է անկախ ադրբեջանցի լրագրող Զումրուդ Մամեդովան: Նրա խոսքով, ռազմական դատախազության շենքից դուրս գալուց հետո Իրադա Մամեդվոն սկսել է արտասվել փողոցում:
«Ես սկսեցի նկարահանել նրա գործողությունները բջջային հեռախոսով: Բայց այդ ժամանակ դատախազության շենքից դուրս եկավ ինչ-որ զինվոր և հարձակվեց ինձ վրա: Նա ցանկանում էր խլել իմ բջջային հեռախոսը: Բայց ես թույլ չտվեցի նրան անել դա:
Նա ճանկռոտեց իմ ձեռքերը և պարանոցը: Ես դիմեցի 102 ծառայություն: Ժամանեցին ոստիկանության 18-րդ բաժանմունքի աշխատողները»,- ասել է Զ. Մամեդովան:
Նրա խոսքով, ոստիկանները, չնայած իր պահանջին, չեն հարցաքննել իր վրա հարձակված զինվորին: «Նրանք չպարզեցին, թե զինվորն ում հրամանով է հարձակվել ինձ վրա»,- հայտարարել է նա:

17 October 2012 - 09:38 AMT
Беспредел по-бакински: Военная прокуратура Азербайджана обещает вернуть голову умершего солдата в обмен на зацементированную могилу
В Азербайджане не затихают скандалы с «самоубийствами» военнослужащих. Продолжение получила история, имевшая место в начале августа этого года, когда проходящий действительную военную службу на территории Нахчыванской Автономной Республики солдат национальной армии Исмаил Ибаев покончил с собой, выстрелив себе в голову из боевого оружия. По мнению же родителей солдата, их сын погиб в результате изъятия у него внутренних органов. По требованию родителей солдата, после похорон их сына была проведена эксгумация его тела, пишет азербайджанская газета “Зеркало”. Как заявила мать солдата Ирада Мамедова, во время эксгумации эксперты забрали голову Исмаила Ибаева. Однако Военная прокуратура страны эту информацию категорически опровергла. Но, как заявил непосредственный участник эксгумации тела солдата, эксперт Центра патологического центра судебно-медицинской экспертизы Шахин Вердиев, голова Исмаила Ибаева была изъята для проведения медицинско-криминальной экспертизы.
“Недавно из Военной прокуратуры Нахчывана позвонили родственникам Исмаила и сказали, что готовы вернуть голову солдата. Но одновременно потребовали зацементировать могилу Исмаила. Звонок из Военной прокуратуры Нахчывана возмутил мать покойного солдата Ираду Мамедову. Ведь недавно сам Ханлар Велиев (военный прокурор страны) заявил нам, что дело уже изъято из ведения Военной прокуратуры Нахчывана. Ирада Мамедова решила вновь встретиться с военным прокурором, но он отказался нас принять”, – заявила независимый азербайджанский журналист Зумруд Мамедова. По ее словам, при выходе из здания Военной прокуратуры Ирада Мамедова стала плакать прямо на улице.
“Я стала снимать ее действия на мобильный телефон. Но в это время из здания Военной прокуратуры вышел какой-то солдат и набросился на меня. Он хотел отобрать у меня мобильный телефон. Но я не позволила ему сделать это. Он расцарапал мне руки и шею. Я обратилась в службу 102. Приехали сотрудники 18-го отделения полиции”, – сказала З.Мамедова.
По ее словам, полицейские, несмотря на ее требования, не стали допрашивать напавшего на нее солдата. “Они не стали выяснять, по чьему приказу солдат напал на меня”, – заявила она.