17 Հոկտեմբեր 2012 - 10:11 AMT
Այսօր Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանում, դատավոր Գագիկ Պողոսյանի նախագահությամբ ավարտվեց Փուչիկների գործով դատավարությունը: Գործով միակ մեղադրյալ Սերոբ Բոզոյանին մեղավոր ճանաչվեց և դատապարտվեց մեկ տարվա ազատազրկման:
Նշենք, որ նախորդ նիստի ընթացքում մեղադրող Հակոբ Մարտիրոսյանը պահանջել էր Սերոբ Բոզոյանին դատապարտել մեկ տարվա ազատազրկման՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 279-րդ հոդվածի երկրորդ մասով` անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանող ապրանքներ թողարկելը կամ իրացնելը, ինչն անզգուշությամբ վնաս է պատճառել երկու կամ ավելի անձանց առողջությանը:
Հիշեցնենք, որ Երևանի Հանրապետության հրապարակում մայիսի 4-ի ՀՀԿ նախընտրական հանդիպման ժամանակ գազալիցքավորված փուչիկների պայթյունի հետևանքով 154 մարդ ստացել էր այրվածքներ:
Փաստի առիթով հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 240-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով` դյուրավառ կամ այրիչ նյութերի պահպանման, հաշվառման, փոխադրման, առաքման կամ օգտագործման կանոնները խախտելը, ինչպես նաև նշված նյութերի ապօրինի փոխադրումը կամ առաքումը, եթե դրանք անզգուշությամբ առաջացրել են ծանր հետևանքներ:

17 октября в суде общей юрисдикции ереванских административных округов Центр и Норк Мараш под председательством судьи Гагика Погосяна завершился судебный процесс по делу о взрыве воздушных шаров в Ереване. Единственный обвиняемый по этому делу Сероб Бозоян был признан виновным и приговорен к году лишения свободы.
Следует отметить, что на предыдущем заседании, которое прошло 11 октября, прокурор Акоп Мартиросян зачитал обвинительную речь и попросил суд назначить Серобу Бозояну наказание в виде одного года лишения свободы.
Напомним, что взрыв в центре армянской столицы, на Площади Республики произошел 4 мая во время концерта в рамках избирательной кампании правящей Республиканской партии Армении. В результате взрыва воздушных шаров пострадали 154 человека.
По данному факту было возбуждено уголовное дело (по признакам части 1 статьи 240 УК РА “Нарушение правил хранения, учета, перевозки, пересылки или использования легковоспламеняющихся или горючих веществ, а также незаконные перевозка или пересылка указанных материалов, если это повлекло по неосторожности тяжкие последствия”).