Հայաստանի և Իտալիայի միջև ստորագրվել է միջկառավարական համաձայնագիր պաշտպանական ոլորտում համագործակցության մասին: Այսօր` հոկտեմբերի 17-ին, համապատասխան փաստաթուղթ են ստորագրել Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը և Իտալիայի պաշտպանության նախարար Ջանպաոլո Դի Պաոլան:
Ստորագրման արարողությունից հետո Սեյրան Օհանյանը լրագրողներին հայտարարել է, որ համաձայնագրի ստորագրման կարևորագույն կետը ռազմական կրթության ոլորտում փոխգործակցությունն է, ինչը նախատեսում է հայ զինվորականների ուսուցում Իտալիայի ռազմական բուհերում: Նրա խոսքով, վեց հայ զինծառայողներ արդեն ուսուցում են անցել Իտալիայում:
Հայ-իտալական համաձայնագիրը նախատեսում է նաև համագործակցություն ռազմական արդարադատության ոլորտում, որի շրջանակներում Հայաստանի Ռազմական ոստիկանությունը կհամագործակցի իտալացի կարաբիներների հետ, ինչպես նաև պաշտպանության և անվտանգության, կազմակերպչական-մոբիլիզացիոն, խաղաղապահ, մարդասիրական, ռազմական բժշկության և ռազմական արդյունաբերության ոլորտներում:
Խոսելով Ջանպաոլո Դի Պաոլոյի այցելության մասին` Սեյրեն Օհանյանն այն չափազանց կարևոր է անվանել և հույս հայտնել հետագայում ևս զարգացնել պաշտպանական համագործակցությունը:
Իր հերթին, Իտալիայի պաշտպանության նախարարը նշել է, որ նման համաձայնագրերը ստորագրվում են տարածաշրջանոի բոլոր երկրների կողմից: Նրա խոսքով, Իտալիան, որը ցանկանում է իր ավանդն ունենալ Հարավային Կովկասում խաղաղություն հաստատելու մեջ, համագործակցում է տարածաշրջանի բոլոր երկրների հետ:

Между Арменией и Италией подписано межправительственное соглашение о сотрудничестве в оборонной сфере. Соответствующий документ сегодня, 17 октября, подписали министры обороны Армении и Италии Сейран Оганян и Джанпаоло Ди Паола.
После церемонии подписания Сейран Оганян заявил журналистам, что важнейшим пунктом подписанного соглашения является взаимодействие в сфере военного образования, что предусматривает обучение армянских военнослужащих в военных вузах Италии. По его словам, шесть армянских военнослужащих уже прошли учебу в Италии.
Армяно-итальянское соглашение предусматривает также сотрудничество в сфере военной юстиции, в рамках которого Военная полиция Армении будет сотрудничать с итальянскими карабинерами, также в сферах обороны и безопасности, организационно-мобилизационной, миротворческой, гуманитарной сферах, в сферах военной медицины и военной промышленности.
Говоря о визите Джанпаоло Ди Паола в Армению, Сейран Оганян назвал его крайне важным и выразил надежду на дальнейшее развития оборонного сотрудничества.
В свою очередь, министр обороны Италии отметил, что подобные соглашения подписываются со всеми странами региона. По его словам, Италия, желающая внести свой вклад в установления мира на Южном Кавказе, сотрудничает со всеми странами региона.