17 Հոկտեմբեր 2012 - 12:41 AMT
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը ռազմավարական նշանակություն ունի ողջ Եվրոպայի, ոչ թե միայն տարածաշրջանային անվտանգության համար, Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Իտալիայի ՊՆ ղեկավար Ջանպաոլո Դի Պաոլան: Նա կոչ է արել հակամարտության կողմերին վստահություն հաստատել ու հավատարիմ մնալ Հելսինկայն փաստաթղթի եզրափակիչ ակտին: Նա նաև նշել է, որ Իտալիան, որպես ԵԱՀԿ ՄԽ անդամ, կարևորում է Ղարաբաղի հարցի լուծումը:
Այսօր Երևանում Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը և Իտալիայի պաշտպանության նախարար Ջանպաոլո Դի Պաոլան միջկառավարական համաձայնագիր են ստորագրել պաշտպանական ոլորտում համագործակցության մասին:
Իտալիայի ՊՆ ղեկավարն ասել է, որ նման համաձայնագրեր են կնքվում տարածաշրջանի բոլոր երկրների հետ: Ըստ նրա, Իտալիան, ցանանալով իր ավանդն ունենալ Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման գործում, համագործակցում է տարածաշրջանի բոլոր երկրների հետ:

17 Октябрь 2012 - 12:32 AMT
Решение карабахского конфликта имеет стратегическое значение для безопасности Европы, а не только для региона, заявил на пресс-конференции в Ереване министр обороны Италии Джампаоло Ди Паола. Он призвал стороны карабахского конфликта к установлению доверия и приверженности Заключительному акту Хельсинского документа. Он также отметил, что Италия, являющаяся членом Минской группы ОБСЕ, придает большое значение решению проблемы Карабаха.
Сегодня в Ереване министры обороны Армении и Италии Сейран Оганян и Джанпаоло Ди Паола подписали межправительственное соглашение о сотрудничестве в оборонной сфере.
Министр обороны Италии отметил, что подобные соглашения подписываются со всеми странами региона. По его словам, Италия, желающая внести свой вклад в установления мира на Южном Кавказе, сотрудничает со всеми странами региона.