ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն օրերս հայտարարեց, որ մեր բնակչության 30 տոկոսն աղքատ է, և դա վտանգավոր ցուցանիշ է: «Հայկական ժամանակ»-ը գրում է, որ իրականում աղքատության մակարդակը շատ ավելին է, քան ներկայացնում է ՀՀ վարչապետը:
«ՀՀ-ում գործող մեթոդաբանությամբ՝ աղքատ են համարվում նրանք, ում ամսական եկամուտը 33 հազար 500 դրամից ցածր է (2010թ. տվյալներով): Իսկ ահա ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության պաշտոնական տվյալներով՝ Հայաստանում նվազագույն սպառողական զամբյուղը, այսինքն՝ գոյատևման համար անհրաժեշտ գումարն ամսական կազմում է ավելի քան 53 հազար դրամ: Տրամաբանությունը հուշում է, որ աղքատ պետք է համարվեն նրանք, ովքեր ունեն ամսական մինչև 53 հազար դրամի եկամուտ: Չկա վիճակագրություն, թե մեր բնակչության քանի տոկոսն ունի մինչև 53 հազար դրամի եկամուտ, բայց կարելի է կռահել, որ այդպիսիք առնվազն 60-70 տոկոս են կազմում»,-գրում է թերթը::

Газета “Айкакан жаманак” пишет, что премьер-министр Армении Тигран Саркисян на днях сообщил о том, что 30% нашего населения считаются бедными, и этот показатель довольно опасен. Однако, уровень бедности в стране намного выше, чем представил премьер-министр Армении.
В Армении действует такая методология, что бедным считается тот, у кого зарплата является меньше чем 33 тысячи 500 драмов (по данным 2010 г.). А по официальным данным национальной статистической службы РА, минимальная сумма для выживания является 53 тысячи драмов. Логика подсказывает, что бедными должны считаться те, у кого заработная плата меньше, чем 53 тысячи драмов. Нет статистики относительно того, какой процент населения получает зарплату меньше 53 тысяч драмов, но можно догадаться, что подобную сумму получают 60-70% населения.