«Հրապարակ»-ը գրում է Վլադիմիր Պուտինի հայաստանյան հնարավոր այցի մասին: Թերթի ռուսաստանյան դիվանագիտական աղբյուրները տեղեկացնում են, որ նման բարձրաստիճան այցերը չեն կարող «սպոնտան» լինել, առնվազն երկու ամիս առաջ պետք է այդ մասին կողմերն իմանան, նախապատրաստվեն թե´ արարողակարգային, թե´ անվտանգության, էլ առավել ևս ստորագրվելիք համաձայնագրերի, պայմանագրերի փաստաթղթային հենքի մասով:
«Այս պահին որևէ նման փաստաթուղթ կարծես թե չկա»,- պնդել են նրանք: Ինչ վերաբերում է երկու միլիարդ դոլարի շուրջ համաձայնությանը, որը ռուսները պատրաստվում են տրամադրել, եթե Հայաստանը միանա Եվրասիական միությանը, ապա, ըստ նրանց, «դեռ վաղ է այդ մասին խոսելը, ճիշտ է, հայկական կողմը փաստաթղթային աշխատանքներն սկսել է` վարկի բաշխման, մնացյալ հարցերի հետ կապված, սակայն եթե նման համաձայնագիր ստորագրելու հարկ լինի, բնականաբար, հայկական կողմը կգնա Մոսկվա և ոչ թե հակառակը»:
Հիշեցնենք` 2 մլրդ դոլար վարկի մասին խոսքը գնացել է Սերժ Սարգսյան-Վլադիմիր Պուտին մոսկովյան հանդիպման ժամանակ: «Հրապարակ»-ը փորձեց ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատնից ճշտել' կգա՞ Պուտինը նոյեմբերի առաջին տասնօրյակում Հայաստան, թե՞ ոչ: «Մենք այցին վերաբերող պաշտոնական տեղեկություն չունենք»,- ասել է ՌԴ դեսպանատան մամուլի պատասխանատու Սերգեյ Աբելյանը:

Газета “Грапарак” пишет, что неизвестно, посетит ли президент России Владимир Путин в первой половине ноября Армению, как пишут об этом СМИ. Источники газеты сообщают, что подобные визиты не совершаются спонтанно, и готовятся, как минимум, за два месяца.
Что касается соглашения о двух миллиардах долларов, которые Россия собирается предоставить, если Армения присоединится к Евразийскому союзу, то, по сведениям источников газеты, “об этом еще рано говорить”. “Правда, армянская сторона начала документационную работу по распределению кредита, однако если будет необходимость подписания подобного соглашения, естественно, армянская сторона поедет в Москву, а не наоборот”. Напомним, что разговор по поводу кредита в размере 2 млрд долларов состоялся во время московской встречи Сержа Саргсяна и Владимира Путина”, – пишет газета.
Газета попыталась выяснить в посольстве России в Армении, приедет ли Владимир Путин в первой декаде ноября в Армению. “У нас нет официальной информации относительно визита”, – заявил пресс-атташе посольства России в Армении Сергей Абелян.