18 Հոկտեմբեր 2012 - 11:37 AMT
Հոկտեմբերի 17-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Էրիկ Ռուբինին:
Ինչպես հայտնում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը, ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը գոհունակությամբ նշեց, որ Հայաստանի և Միացյալ Նահանգները բարեկամական գործընկերությունը ներառում է արդյունավետ համագործակցություն ամենատարբեր ոլորտներում:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Էրիկ Ռուբինն ընդգծեց, որ ԱՄՆ-ն բարձր է գնահատում գործընկերությունը Հայաստանի հետ և շարունակելու է համակողմանի փոխգործակցության զարգացումը: Նա հավելեց, որ համագործակցության ոլորտներն արագ տեմպերով ընդլայնվում են և այդ համատեքստում կարևորեց երկխոսությունը քաղաքական, տնտեսական, պաշտպանական ոլորտներում:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձան քաղաքական և տնտեսական բնագավառներում փոխգործակցության զարգացման հարցերին, Տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-ամերիկյան աշխատանքային խմբի հոկտեմբերի 18-ին կայանալիք նիստին։
Նախարար Նալբանդյանը և Էրիկ Ռուբինը քննարկեցին արցախյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները: Ամերիկացի բարձրաստիճան դիվանագետն ընդգծեց, որ ԱՄՆ-ը բարձր է գնահատում հայկական կողմի կառուցողական դիրքորոշումն այս հարցում, Հայաստանի հանձնառությունը հակամարտության կարգավորմանը հասնելու բացառապես բանակցային ճանապարհով:

Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился в Ереване с помощником замгоссекретаря США по вопросам Европы и Евразии Эриком Рубиным.
В ходе встречи Налбандян с удовлетворением отметил, что дружеское партнерство Армении и США включает сотрудничество в самых разных сферах.
В свою очередь, Эрик Рубин заявил, что в США высоко ценят сотрудничество с Арменией и Вашингтон продолжит развивать многостороннее сотрудничество с Ереваном. По его словам, сферы взаимодействия двух стран расширяются активными темпами. В этом контексте он отметил важность диалога в политической, экономической и оборонной сферах.
Собеседники обсудили также последние развития процесса мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Американский дипломат подчеркнул, что Вашингтон высоко ценит конструктивную позицию в этом вопросе и приверженность Армении урегулировать проблему путем переговоров.